"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

27 grudnia 2017 12:13 | Aktualności

Jasełka 2017

"Tak więc trwają wiaranadziejamiłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość."

(1 Kor 13,13 BT)

 

     Zgodnie z tradycją, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, wystawiane są Jasełka.  W tym roku  była to już czwarta odsłona  szkolnego przedstawienia z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły.  Przygotowania trwały już od wielu tygodni. Zainteresowani udziałem dopytywali z niepokojem o rolę i postać, w którą mogliby się wcielić.

    Wydarzenia teatralne obejmowały realia świata współczesnego.  W centrum rozważań było życie człowieka: zagubionego, samotnego, poszukującego Boga oraz najważniejszych wartości. W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej są obojętni na wiarę w Boga.  Tracą również wiarę w samego siebie. Nie ufają nikomu. Stan ten doprowadza do utraty nadziei na lepsze życie, które również bez miłości nie ma sensu.

Anioł Gabriel został posłany przez Boga do młodej dziewczyny o imieniu  Marysia. Zesłał jej wspaniałą wiadomość o tym, że spodziewa się dziecka. Dziewczyna opowiada o tym swojemu mężowi. Młode małżeństwo żyje w ubóstwie. Młodzi nie mają własnego mieszkania. Mają jednak siebie. Ufają, kochają i wierzą Bogu.

Józef bierze odpowiedzialność za swoją rodzinę. Postanawia poprawić warunki materialne. Myśli o nowym mieszkaniu i lepszej pracy. Nie jest to jednak takie proste. Małżeństwo poszukuje tymczasowego mieszkania u wielu ludzi. Okazuje się, że w tym domach nie ma dla nich miejsca. Panuje w nich: samotność, obojętność na drugiego człowieka, miłość do pieniędzy, alkohol.

Ostatecznie Marysia znajduje schronienie na dworcu. Bezdomni i ubodzy ludzie pomagają jej wydać na świat swojego syna. Tak rodzi się miłość…  Pojawia się też wiara  oraz nadzieja w to, że Bóg nie zostawia człowieka na pastwę losu…

      W tegorocznym przedstawieniu sporo było miejsca na symbole i refleksję nad własnym życiem na tym świecie, którego kresem  ma stać się Królestwo Niebieskie. Człowiek pragnie tam wejść. Czy jednak na to zasługuje? Czy nie jest tak, że przykłada większą wagę do wartości materialnych i pozycji w społeczeństwie? Co czyni człowieka wartościowym?

Takie dylematy krążyły w głowie obserwatorom widowiska, które ma już swoją grupę sympatyków. Warto przypomnieć, że grupa aktorów amatorów z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance zaprezentowała się tego dnia dwukrotnie. Pierwszy raz w godzinach porannych, z udziałem zaproszonych gości: uczniów oraz pracowników Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance. Drugi raz późnym popołudniem wszystkim mieszkańcom Starej Łubianki i okolic.

Zaproszenie na Jasełkach przyjął proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Starej Łubiance ks. Roman Piwoński. Spektakl zaszczyciła również swoją obecnością Pani Barbara Bryła Przewodnicząca Oświaty i Kultury.

  W tym roku poszczególnym scenom towarzyszyły znane i lubiane kolędy w wykonaniu szkolnego zespołu Piasecka Band, który od lat prowadzi nauczycielka Pani Ilona Piasecka.  Oprawą muzyczną i obsługą sprzętu nagłaśniającego zajął się nauczyciel Pan Krzysztof Górzyński wraz z uczniem Tomaszem Satro.

  Jasełka w szkole to dzieło wielu zaangażowanych ludzi. To wiele godzin spędzonych w sali gimnastycznej, poświęconych na próby i przygotowanie scenografii. Jak zawsze niezastąpioną „złotą rączką” popisał się Pan konserwator Grzegorz Siedlecki. Za efekty specjalne  oraz oświetlenie odpowiedzialny był Pan Andrzej Bajer-  strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej  Łubiance, przedstawiciel Rady Rodziców, sympatyk i uczestnik przedstawienia.W przygotowania dekoracji zaangażowała się też jego żona, pani Anita Bajer.  

Przy wykonaniu dekoracji pomagały między innymi Panie pracujące w Przedszkolu w Starej Łubiance. Podziękowania należą się również nauczycielom, pracownikom szkoły, którzy nie tylko wyśmienicie zagrali w przestawieniu, ale również pomogli w dekorowaniu sali: Pani Elżbiecie Szczepaniak, Pani Sylwii Lenartowicz, Pani Sylwii Gawrońskiej, Pani Kamili Olszewskiej.

Na wyróżnienie zasługują uczennice, a w szczególności: Nikola Ratajczyk i Izabela Aycan, które wykonały przepiękny witraż i pozostałe elementy dekoracji.

Do uczniowskiej grupy aktorów dołączyła w tym roku para absolwentów szkoły: Jakub Szlajnik, który zagrał Józefa oraz Justyna Wojnowska grającą u boku swojej siostry Karoliny Wojnowskiej.  Cieszy ich obecność i sentymentalny powrót do szkoły.

Oprócz wymienionych uczniów w Jasełkach udział wzięli: Karolina Warszawska, Aleksandra Pastuszka, Dobrosława Kubiak, Magda Szała, Krzysztof Siedlecki, Wiktoria Wajer, Karol Beńko, Alicja Jankowska, Marek Szczepański, Oliwia Stawińska, Julia Borkowicz, Kacper Mehlich, Jakub Swiontek-Brzeziński, Martyna Stefańczyk, Martyna Cybulska, Damian Prendecki, Aleksander Prendecki, Patryk Jankowski, Weronika Nawrocka, Martyna Ekert, Nikola Frąckowska, Oliwia Bajer. Narrator: Kinga Barczykowska  oraz Oliwia Ekert. 

Wspaniale zaprezentowała się Zuzanna Stefańczyk w roli skromnej i ufającej Bogu-Marysi.

Wszystkim aktorom należą się wielkie gratulacje. Zaangażowanym w organizację, pomoc w sprzątaniu sali po widowisku-moc podziękowań!!! Do zobaczenia w przyszłym roku!


Red. Paulina Kurasz, Bernadetta Michalik

Fotorelacja: Tomasz Znajdek

 

Przeczytano: 589 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: