"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

20 czerwca 2014 20:48 | Aktualności

Wycieczka do Muzeum Ziemi Wałeckiej

 

Dnia 13 czerwca br. uczniowie klasy IV i V SP wybrali się do Muzeum Ziemi Wałeckiej. Organizatorem tego wyjazdu była Pani Agnieszka Cybulska, nauczyciel historii. Uczestnikom wycieczki towarzyszyły Pani Barbara Siłka, wychowawca klasy IV oraz Pani Paulina Kurasz, wychowawca klasy V.

Przed wyjazdem, Pani Agnieszka przypomniała wszystkim o zasadach zachowania się w muzeum. Podzieleni na dwie grupy, rozpoczęliśmy naszą przygodę.

Na początku uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej Dawne rzemiosło- Rogownictwo oraz Uzbrojenie wczesnego średniowiecza.

Rogownictwo –źródeł tego słowa można szukać zarówno wśród surowca, w którym pracuje rogownik, lub efektów jego pracy. Zobaczyliśmy różne przedmioty z pochew rogowych (nazywanych powszechnie rogami lub rogiem) – czyli stwardniałym wytworem naskórka (występuje m.in. u bydła, kóz), a także  naczynia – rogi do picia i instrumenty muzyczne – rogi do grania. Do tej grupy można zaliczyć także kubki i kufle z rogu.

Te wszystkie przedmioty mieliśmy okazję zobaczyć i dotknąć za pozwoleniem sympatycznego pana Bartłomieja Baranowskiego, któremu bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję historii!!!

W następnej kolejności obejrzeliśmy  wystawę kostiumów do opery Straszny Dwór. Ekspozycja  przygotowana została ze zbiorów Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Na zakończenie udaliśmy się do sali tortur, gdzie dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat średniowiecznych metod torturowania. Na widok tych przedmiotów niejednemu włosy zjeżyły się na głowie!

Po przyjeździe do szkoły stwierdziliśmy, że ta wycieczka była bardzo udana.

Red. Martyna Cybulska kl. V

Przeczytano: 5350 razy. Wydrukuj|Do góry