"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

28 czerwca 2014 19:09 | Aktualności

Krzyżacy, średniowieczne zamki, duchy i …nocne marki, czyli wycieczka klasy IV i V

Ostatni tydzień przed wakacjami minął pod znakiem wyjazdów.  Uczniowie z klasy IV i V wybrali się na dwudniową wycieczkę pod hasłem Impreza Rycerska. Uczestnicy zobaczyli i zwiedzili trzy średniowieczne zamki w miejscowościach Kwidzyn-Malbork-Gniew. Grupie uczniów towarzyszyły panie: Barbara Siłka, Kamila Olszewska, Joanna Pietrzyńska i Paulina Kurasz.

Spragnieni przygód, rozpoczęliśmy swoją wyprawę od zwiedzania średniowiecznego kompleksu sakralno – obronnego  z przewodnikiem wraz z odkrytą niedawno i udostępnioną do zwiedzania Kryptą Wielkich Mistrzów – gdzie leżą szczątki Heinricha von Plauen – Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego , który bronił Malborka przed wojskami polskimi po bitwie pod Grunwaldem. 

Następnym punktem naszej wycieczki był Malbork i zwiedzanie największej w Europie ceglanej twierdzy gotyckiej wpisanej na listę zabytków UNESCO oraz Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

 

Oczarowani zamkiem w Malborku, obkupieni w łuki, tarcze i strzały, pojechaliśmy do zamku w Gniewie. Tam zostaliśmy zakwaterowani w komnatach zamkowych i zjedliśmy obiadokolację. Po krótkim odpoczynku i zregenerowaniu, czkaliśmy na moc atrakcji.

Jedną z nich było ognisko na Przedzamczu. Po nim WAKACJE Z DUCHAMI - niesamowity pokaz multimedialny związany z historią zamku , podczas którego , dzięki wykorzystaniu  najnowszej technologii VIDEO MAPPINGU , ukazały się DUCHY historycznych postaci. Na koniec, w późnych godzinach wieczornych, zwiedzaliśmy zamek z pochodniami!! To był wieczór pełen niezapomnianych wrażeń. Nadszedł czas na nocleg w zamkowych komnatach. Dla większości była to nieprzespana noc. Czyżby na zamku w Gniewie straszyły duchy???

 

Drugi dzień był równie atrakcyjny. Po śniadaniu i krótkim spacerze odbył się Gniew Husarii- - pokaz uzbrojenia , ćwiczenia w „zażywaniu” broni  , opowieść o historii i taktyce walki. Po pokazie nadszedł czas pakowania walizek i drogę powrotną do domu. Pożegnaliśmy się z tajemniczym i malowniczym zamkiem w Gniewie.

Na zakończenie wycieczki, udaliśmy się  jeszcze do Grodziska Owidz na Żywą lekcję historii  ( rodowód rycerstwa na wesoło ). Patryk, Bartek  i Tomek  przekonali się, na własnej skórze, o ciężarze rycerskiej zbroi. Co ciekawe! Chłopcy, zgodnie z rycerską tradycją, złożyli przysięgę...posłuszeństwa swoim bakałarzom, czyli nauczycielom. Czy uda im się dotrzymać słowa? Przekonamy się po wakacjach!!!

Po obiedzie w restauracji wyruszyliśmy  do Starej Łubianki. Pod szkołą czekała liczna grupa rodziców, czule witająca swoje dzieci.

Następna wycieczka w przyszłym roku szkolnym! Przed nami wakacje. Miejmy nadzieję, że słoneczne, bezpieczne i pełne wspaniałych wycieczek i podróży!

 

Red. Paulina Kurasz

 

 

 

Przeczytano: 929 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: