"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

09 lipca 2014 10:24 | Aktualności

Trzydniowa wycieczka na Pomorze

         Koniec roku szkolnego to świetny moment na zwiedzanie i odpoczynek po ciężkiej pracy i nauce.  W dniach 02  –  04 lipca 2014 roku uczniowie klas IV – VI SP  i Gimnazjum  uczestniczyli  w wycieczce nagrodowej do Trójmiasta i na Hel.   

        Trójmiasto to rozległa aglomeracja łącząca trzy miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię. Każde z nich ma swój charakter i specyficzny klimat. Gdańsk - pełen wspaniałych architektonicznych i historycznych zabytków. Sopot - najsłynniejszy w Polsce kurort nadmorski, ze słynnym molo, będącym najdłuższą tego typu konstrukcja drewnianą w Europie. Gdynia - młode, dynamiczne i nowoczesne miasto portowe.

       Zwiedzanie z przewodnikiem i poznawanie niesamowitej historii Gdańska  rozpoczęliśmy od statku – muzeum Sołdek. Sołdek - pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej, to pierwszy oddany do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statek pełnomorski zbudowany w Stoczni Gdańskiej. Patrząc na bogatą historię statku, nie mogliśmy  przejść obok niego obojętnie.  Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta: Długiego  Targu, Złotej Bramy, fontanny Neptuna, Ratusza Głównego Miasta i Dworu  Artusa. Najpiękniejszymi ulicami Gdańska dotarliśmy do rzeki  Motławy oraz gdańskich spichlerzy i Żurawia. Dalszy szlak naszej wycieczki prowadził wąskimi uliczkami do Bazyliki Mariackiej, gdzie można było zwiedzić jej wnętrze. W dalszej części przejechaliśmy  na półwysep Westerplatte – miejsce wsławione heroiczną, siedmiodniową obroną na początku II wojny światowej.

       Drugiego dnia  wybraliśmy  się do najdalszego zakątka Polski – na Hel, by tam pośród kaszubskich, rybackich domków i na szerokich piaszczystych plażach wypocząć od zgiełku miasta. Pięknego Półwyspu Helskiego nie trzeba nikomu zachwalać – szerokie piaszczyste plaże, wąski pas ziemi pomiędzy zatoką a morzem – to miejsce urocze i magiczne, pokryte sosnowym lasem. Niezwykły półwysep niemalże w całości pokryty jest bunkrami i wojennymi schronami. Zwiedzanie  rozpoczęliśmy od wizyty w fokarium, gdzie na turystów czekały  przesympatyczne foki. Ssaki te żyją w basenie usytuowanym na terenie Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego. Mieliśmy okazję zwiedzić także Muzeum Obrony Wybrzeża  oraz latarnię morską na Przylądku Rozewie. W późnych godzinach popołudniowych przejechaliśmy do Gdyni, gdzie udaliśmy się  na spacer wzdłuż Skweru Kościuszki. Obserwowaliśmy statki zacumowane w porcie - ORP Błyskawicę, zwiedziliśmy żaglowiec  – muzeum Dar Pomorza. Następnie w gdyńskim Oceanarium oglądaliśmy wodny świat i zamieszkujące go stworzenia. Kolorowe rybki, ogromne ukwiały i prawdziwe, metrowe rekiny zrobiły na nas największe wrażenie.

           Trzeciego dnia naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od przejazdu do Sopotu, gdzie można było przy pięknej słonecznej pogodzie  i morskiej bryzie pospacerować po sopockim molo. W programie był również zaplanowany pobyt w Adventure Parku, gdzie była możliwość skorzystania z parku linowego i ścianki wspinaczkowej. Na koniec wycieczki  czekał na nas bardzo wyczekiwany pobyt w Aquaparku.

         Nadszedł  czas na powrót do domu, a nam szkoda było wracać, bo wycieczki są przecież takie przyjemne. Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd.

Red. Ilona Przydatek

 

 Więcej zdjęć ...

 

Przeczytano: 1147 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: