"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

08 grudnia 2014 20:00 | Aktualności

WYCIECZKA DO GNIEZNA

     Gniezno najczęściej kojarzy się z faktem, iż było pierwszą stolicą Polski. Powstało około 1300 lat temu. Mieszko I i Bolesław I Chrobry – pierwszy koronowany król Polski – mieli tam swoje siedziby. Miasto wzięło swą nazwę najprawdopodobniej od miejsca, w którym zostało założone. Gniezno oznaczało kiedyś okrągłe, podobne do miski zagłębienie terenu. Takie właśnie miejsce wybrano na założenie grodu. W herbie Gniezna znajduje się biały orzeł, do którego nawiązuje legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Jest to miasto z wieloma cennymi zabytkami. Aby się o tym przekonać, dnia 4 grudnia 2014r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz z wychowawczyniami: Iloną Przydatek, Ewą Żychlińską oraz Izabelą Prendecką udali się na wycieczkę do tego pięknego miasta. W pierwszej kolejności zwiedzili MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO. Następnie odwiedzili firmę „Bolglass”, produkującą szklane ozdoby choinkowe. Pracownicy firmy z przyjemnością przybliżyli swoim gościom etapy powstawania bombek. Aby bombka znalazła się w naszych domach, musi odbyć następującą podróż:

I etap – dmuchanie bombek w dmuchalni szkła;

II etap – srebrzenie, gdzie bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji;

III etap – lakiernia, gdzie bombki nabierają różnorakich kolorów;

IV etap – dekoratornia, gdzie wykwalifikowany zespół dekoratorów nadaje bombkom wyjątkowy, magiczny wygląd;

V etap – sklep detaliczny, gdzie można zakupić piękne, często niepowtarzalne szklane ozdoby choinkowe z różnymi wzorami, rysunkami, napisami.

 

W sklepie firmowym uczniowie dokonali udanych zakupów. Otrzymali również bombki z wcześniej zamówionymi imionami. Po wizycie w firmie wycieczka udała się na WZGÓRZE LECHA, na którym usytuowana jest przepiękna KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha – najstarszy zabytek Gniezna. Było w niej koronowanych pięciu królów Polski. We wnętrzu znajduje się relikwiarz św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie, na których wyrzeźbiono 18 scen z życia i męczeńskiej śmierci biskupa Wojciecha. Podczas spaceru wokół katedry uczniowie mieli okazję zobaczyć pomnik Bolesława Chrobrego, który do tej pory znali ze zdjęć. Byli zaskoczeni jego wielkością. Spacer w grudniowy dzień spowodował, iż wszyscy nabrali ochoty na ciepły posiłek. W McDonaldzie zebrali siły na drogę powrotną. Kierowca jechał z podwójną ostrożnością, ponieważ wiózł dzieci oraz ogromną ilość bombek. Zakupione bombki z pewnością upiększą niejedno drzewko i sprawią, że święta będą jeszcze bardziej wyjątkowe.

 

Red. Izabela Prendecka

Więcej zdjęć ...

Przeczytano: 938 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: