"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

20 grudnia 2015 20:59 | Aktualności

ŚWIĄTECZNA WYPRAWA DO FABRYKI BOMBEK

      Każdego roku w podniosłej atmosferze rodzinnej wieszamy kolorowe ozdoby na świątecznym drzewku. Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób powstają świąteczne ozdoby? Jak wyrabia się bombki? Kto i jak je ozdabia? Dnia 15 grudnia  uczniowie klasy Ia, Ib oraz II edukacji wczesnoszkolnej  dowiedzieli się  się tego wszystkiego podczas wycieczki do Fabryki Bombek.

Fabryka Bombek w Gnieźnie,w której  oglądaliśmy   produkcję ozdób świątecznych jest firmą rodzinną, która bardzo ceni sobie tradycję. Dlatego produkcja bombek oparta jest na tradycyjnych metodach, gdzie bombki zdobione są oczywiście ręcznie! Proces powstawania ozdób jest bardzo złożony. Nasza wycieczka po fabryce obejmowała cztery główne działy produkcji:

 

ETAP I Dmuchanie. W dziale „dmuchalnia” zobaczyliśmy  jak podgrzewa się   rurki ze szkła sodowego,  a „dmuchacze” tworzą szklaną bombkę. Ogrzewane w odpowiedni sposób ogniem gazowych palników szkło staje się wtedy plastyczne, dzięki czemu za pomocą formy nadaje się mu wybrany kształt.


ETAP II Srebrzenie. „Srebrzalnia” pokazała  jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka, gdzie bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji.

ETAP III Lakiernia. Następnym etapem było zwiedzanie lakierni gdzie bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. W „lakierni” podpatrzyliśmy  jak kulki nabierają pięknych barw  i  przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki farby, które nadają im unikalnego wyglądu.

ETAP IV Dekorowanie. Następnie udaliśmy  się do dekoratorni gdzie wykwalifikowany zespół dekoratorów, nadaje bombce wyjątkowy i unikalny wygląd. Podpatrzyliśmy  tu jak kulki nabierają pięknych barw, a także przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory. Przekonaliśmy się też,  co sprawia, iż każda nasza bombka jest wyjątkowa.

     Jednakże ostatnie miejsce przypadło nam najbardziej do gustu – sklep, a właściwie hala z setkami przecudnych, szklanych i barwnych wyrobów świątecznych. Tam każdy chodził, podziwiał i z trudem wybierał najpiękniejsze w jego ocenie bombki, które sobie zakupił.

     Pomimo wielu wrażeń  najbardziej ucieszyły dzieci praktyczne działania, czyli warsztaty, podczas których każdy uczestnik samodzielnie ozdabiał  bombki, które potem zabraliśmy do domu. Każdy ozdobił cztery bombki według własnego pomysłu. Malowaliśmy je według swojej koncepcji i obsypywaliśmy brokatem. To było inspirujące i bezcenne doświadczenie.  

     Korzystając z okazji pobytu w Gnieźnie zwiedziliśmy najciekawszy zabytek tego miasta, jakim jest zbudowana na Wzgórzu Lecha w II poł. X wieku przez Mieszka I - Katedra. Świątynia ta  była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, to tam odbyła się  koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.

      Wycieczka do Gniezna odbyła się dzięki organizatorowi, którym była p. Beata Taracińska - wychowawczyni klasy II. To był świetny pomysł. Dziękujemy!

Podziękowania składamy również  opiekunom: p. Sandrze Winiarczyk,  Beacie Guzik, Marcie Gabrysiak, Karolinie Kowalczyk, Annie ZborowskiejKarolinie Brodawka.

 

Red. Ilona Przydatek

Przeczytano: 910 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: