"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

22 marca 2016 23:06 | Aktualności

O magii słowa…

        16 marca 2016 roku nasi uczniowie, Wiktoria Szymanek i Michał Podkowa, uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu XIII Regionalnego Konkursu Literackiego „Od magii świata do magii słowa”. Choć to trzynasta edycja, to śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że szczęśliwa, bowiem wśród jej laureatów znaleźli się właśnie… Wiktoria oraz Michał.

        XIII Regionalny Konkurs „O Złote Pióro” pod hasłem „Od magii świata do magii słowa” został zorganizowany przez Klub Literacki „Pegazik” wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile. Konkursowi patronowała Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, która już od 25 lat z powodzeniem promuje młode talenty literackie. Imprezę otworzył dyrektor MDK Zbigniew Sabik, a prowadziła ją prezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol – poetka a zarazem jurorka konkursu- Zuzanna Przeworska. Dokonania literackie autorów pointował błyskotliwymi wypowiedziami redaktor Jan Arski, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, który również zasiadał w konkursowym jury.

        Za swe pióra chwyciło 81 autorów, którzy nadesłali aż 215 utworów napisanych wierszem i prozą. Prace konkursowe dotarły z Piły, Wyrzyska, Wysokiej, Kaczor, Starej Łubianki, Śmiłowa, Jeziorek oraz  Nowego Dworu i Chodzieży.

         Młodzi twórcy słowa przy „autorskim” stoliku czytali swoje utwory, nagradzane oklaskami przez zasłuchaną publiczność, wśród której był także poeta Edmund Muscari Czynszak.

        Jury zapytało uczniów dlaczego piszą. Nasi laureaci odpowiedzieli tak:

Wiktoria (zajęła III miejsce):,, Szczerze przyznam, że nie wiem. Nie planowałam, by stało się to moim hobby, ale czuję się znacznie lepiej, gdy piszę. Zupełnie jakby mój mózg w końcu mógł swobodnie wypowiedzieć cokolwiek zechce. Gdy nie jestem w stanie przekazać moich uczuć, po prostu przelewam je na papier, a w mojej głowie automatycznie pojawia się tysiąc pomysłów, obrazów i słów. Czasami nawet nie jestem w stanie stwierdzić, jakim cudem udało mi się je uporządkować. Pisanie pozwala mi pokazać siebie i w pewien sposób otworzyć się na świat. Dzięki niemu poznaję więcej kolorów niż normalnie byłabym w stanie sobie wyobrazić’’.

 

Michał (zdobył wyróżnienie):,,Dlaczego piszę opowiadania? Odpowiedź jest prosta! Większość moich opowiadań jest odzwierciedleniem mojego stanu emocjonalnego, który towarzyszy mi w trakcie pisania. Czasami wzoruję się na prawdziwych wydarzeniach. Staram się wtedy pokazać, jak wyglądają opisywane sytuacje z różnych perspektyw. Pisanie pomaga mi się wyciszyć. Dla przykładu, kiedy jestem zły, to główna postać jest wrogo nastawiona do otaczającego ją świata. Po skończeniu takiego opowiadania nie czuję już takiej złości, jak wcześniej’’.

 

        Wiktorii oraz Michałowi gratulujemy zajętych miejsc. Wiemy, że nie było łatwo. Trzymamy kciuki za naszych młodych literatów i życzymy im dalszych sukcesów…

Przeczytano: 699 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: