"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

24 kwietnia 2016 10:22 | Aktualności

DELFIN I DELFINKI

            Corocznie dnia 22 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W tym dniu przeprowadzane są na całym świecie akcje, których celem jest krzewienie postaw i kultury ekologicznej. W tym wyjątkowym dniu uczniowie klasyI b i III edukacji wczesnoszkolnej udali się wraz z paniami: Ewą Żychlińską oraz Izabelą Prendecką na wycieczkę do Wałcza. W celu  zachęcenia uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego w pierwszej kolejności panie udały się  z pociechami na pływalnię „Delfin”. Małe „delfinki” pływały, nurkowały, zjeżdżały ze zjeżdżalni pamiętając przy tym o bezpieczeństwie własnym oraz innych. Niektórzy pierwszy raz byli na basenie, ale szybko oswoili się z wodą i radości z zabaw w wodzie nie było końca. Gro uczniów udowodniło, że czują się w wodzie jak przysłowiowe ryby – świetnie pływają i nurkują. Podczas zabaw w wodzie bardziej doświadczone i obyte z basenem dzieci dbały o bezpieczeństwo pozostałych kolegów. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z pobytu na pływalni, a panie dumne ze swoich podopiecznych.

            Po zabawach w wodzie wycieczkowicze udali się do Muzeum Ziemi Wałeckiej. Odwiedziny w muzeum miały na celu zapoznanie uczniów z jednym ze sposobów poznawania historii. Obejrzeli tam wystawę stałą: wykopaliska pochodzące z terenów ziemi wałeckiej; narzędzia pracy wykonane z krzemienia, kamienia, rogu i kości; nieckowate żarna kamienne z rozcieraczem; naczynia codziennego użytku; drzewo genealogiczne rodu Wedlów. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa czasowa - blisko  300 figurek wo(j)skowych autorstwa Jacka Sulikowskiego z Krakowa. Figurki wykonane są w skali 1:6, stworzone w niezwykle precyzyjny sposób, prezentują wygląd formacji  wojsk: polskich, brytyjskich, francuskich, rosyjskich,  niemieckich. Twarze są wzorowane na postaciach filmowych aktorów, takich jak Jean Reno, Bruce Willis, Tom Hanks. Są tu wiernie oddane najmniejsze szczegóły umundurowania, oporządzenia, broni ze wszelkimi detalami obrazującymi realia żołnierskiego życia. Każda z figur jest unikatowa, ma ruchome stawy. Mundury wykonane są z sukna mundurowego, dzianiny, skóry naturalnej i ekologicznej. Oporządzenie   wykonane zostało również z wielką dbałością o szczegóły, broń ma ruchome części, można przeładowywać i wymieniać magazynki.

            Uczniowie pamiętali o najważniejszych zasadach obowiązujących podczas zwiedzania muzeum: zachowywali się kulturalnie, nie dotykali eksponatów i uważnie słuchali przewodnika. Nagrodą za wspaniałą postawę w muzeum była słodka niespodzianka.

            Serdeczne podziękowania za opiekę oraz miłe towarzystwo dla mam: Anny Zborowskiej  i Barbary Kowalskiej.   

 

Red. Izabela Prendecka

 

 

Przeczytano: 825 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: