"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

24 września 2016 15:54 | Aktualności

JAK NIE KOCHAĆ JESIENI, KTÓRA SIĘ TYLOMA KOLORAMI MIENI . . .


     Piątek, 23 września 2016 r. pierwszy dzień jesieni. Gdzie szukać zachodzących w przyrodzie zmian jak nie w sadzie, na polu czy w lesie. Dlatego też, akurat w tym dniu, uczniowie dwóch klas edukacji wczesnoszkolnej (I i II B) wraz z nauczycielkami panią Izabelą Prendecką i Teresą Mierzwa wybrały się do pobliskiego lasu na wycieczkę - na prawdziwą lekcję przyrody.

     Pogoda była ładna, świeciło słońce, ale czuć było chłód jesieni. Podróż odbyliśmy pieszo. Przed wyjściem przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się podczas wędrówki oraz w lesie i jakie zadania są przed nami. Zaraz po wyjściu natrafiliśmy na słodką niespodziankę – soczyste, dorodne maliny, którymi zajadaliśmy się ze smakiem. Nacieszyliśmy oczy rumianymi jabłkami rosnącymi jeszcze w sadzie.

     

sam_4268.jpg

W drodze obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące w niej jesienne zmiany. Robiliśmy przystanki aby uc

zniowie mogli obejrzeć z bliska głóg, dziką różę, wilczą jagodę. Mogliśmy przyjrzeć się kukurydzy, dostrzec ich kolby. Las, w którym byliśmy to las mieszany. Widzieliśmy tam sosny, świerki, brzozy, dęby, klony i buki. Na niewielkiej leśnej polanie zatrzymaliśmy się na odpoczynek by zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki i przekąski. Czasami, gdy byliśmy cicho udało się usłyszeć śpiew ptaków. Celem naszej wyprawy było także SPRZĄTANIE ŚWIATA, w naszym przypadku pobliskiego lasu. Nie jeden raz uczniowie wykazywali zdumienie ze znalezionych rzeczy. W drodze powrotnej napełniliśmy nasze koszyki i wiaderka szyszkami. Zbieraliśmy liście i układaliśmy z nich piękne bukiety, ponieważ jesienne liście mieniły się kolorami od żółtego przez rudy, zielony aż po czerwony a nawet brązowy. Mimo, iż obciążeni dodatkowo darami lasu i zebranymi śmieciami humor nam dopisał. Zmęczeni, troszeczkę zmarznięci, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Wesołe miny dzieci na zdjęciach świadczą o ich zainteresowaniu i zadowoleniu wycieczką.

Uważamy, że była to super lekcja.

Obie nauczycielki wielokrotnie zachęcały swoich uczniów aby w taki sposób spędzały czas ze swoją rodziną.

Red. T. Mierzwa

Przeczytano: 639 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: