"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

13 listopada 2016 18:55 | Aktualności

XI Międzynarodowy Konkurs Informatyczny „Bóbr"

     W dniach od 8 do 10 listopada br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr”. We wtorek o godz. 12.00 z zadaniami konkursowymi zmagało się 17 gimnazjalistów, w środę 22 uczniów z klas IV-VI sp, zaś w czwartek najmłodsi z klas II i III edukacji wczesnoszkolnej – 23 uczniów. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali: pani dyr. Jolanta Baran, Zbysław Taraciński – szkolny koordynator konkursu oraz Wojciech Rzadkiewicz - uczeń klasy III a gimnazjum.

     Zadania konkursowe w konkursie „Bóbr” są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i oczywiście matematyka. Niektóre pytania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego. Pytania często związane są również z kulturą i językiem. Wiele pytań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnością algorytmicznego myślenia.

     Konkurs ma charakter jednorazowego testu wykonywanego samodzielnie przez uczestnika Konkursu z pomocą komputera na oprogramowaniu konkursowym. Test składa się z kilkudziesięciu zadań. Rozwiązanie zadania polega na wskazaniu dokładnie jednej z możliwych odpowiedzi przez kliknięcie na niej lub wykonaniu innych czynności z pomocą komputera, prowadzących do rozwiązania.

Konkurs jest przeprowadzany w czterech kategoriach:

  1. Skrzat - dla uczniów klas I-III szkół podstawowych (od 2012 roku)
  2. Beniamin – dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych,
  3. Junior – dla uczniów szkół gimnazjalnych,
  4. Senior – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Konkurs Bóbr jest międzynarodowym konkursem z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej, zainicjowanym w roku 2004 na Litwie, na wzór Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Konkurs Bóbr jest przeprowadzany raz w roku jednocześnie w większości uczestniczących w nim krajach. 

W Polsce, organizatorami Konkursu Bóbr są: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz firma Learnetic z Gdańska.

Patronat Honorowy - Ministerstwo Cyfryzacji.

Red. Zbysław Taraciński

Przeczytano: 686 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: