"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

14 stycznia 2017 19:18 | Aktualności

Śniadanie daje moc!

             Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego też uczniowie klasy II A i III pod opieką swoich wychowawczyń uczestniczyli w przygotowywaniu smacznego posiłku, zawierającego  różnorodne, zdrowe składniki odżywcze, potrzebne młodemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Celem zajęć było  zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie ucznia.

            Podczas zajęć kulinarnych zorganizowanych w ramach realizacji innowacji pedagogicznej  przygotowaliśmy idealną granolę śniadaniową  oraz owsiankę podwójnie jabłkową. Do przygotowania naszego śniadania użyliśmy:  płatki owsiane, płatki kukurydziane, miód, rodzynki, suszoną żurawinę, suszone morele, śliwki, orzechy włoskie i laskowe,  migdały w płatkach, pestki dyni, mleko, jogurt naturalny, cynamon, ulubione owoce: banany i  mandarynki oraz chipsy  jabłkowe, które samodzielnie przygotowaliśmy. Przepisy do przygotowania idealnego śniadania zaczerpnęliśmy z książki  Anny Starmach -  jurorki Master Szefa.

            To była  świetna zabawa, dzięki której najmłodsi uczyli  się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Wierzymy, że umiejętności zdobyte podczas zajęć  przyczynią się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania, zarówno w domu  jak i szkole.

Kochani Rodzice!

               Drugie śniadanie jest jednym z najważniejszych elementów w diecie dziecka, ale przez wiele godzin intensywnej nauki i wysiłku w szkole nasza pociecha robi się głodna i traci energię, którą musi uzupełnić. Od powrotu do domu i sycącego obiadu dzieli ją dużo czasu. Dlatego Kochani Rodzice  zadbajcie  o to, by dziecko miało w plecaku przygotowane pożywne i pełnowartościowe drugie śniadanie. Poniżej wyjaśniamy dlaczego: 

  • Drugie śniadanie bogate w wapń i magnez pomaga w szybkim myśleniu, co pozwala na sprawne rozwiązywanie szkolnych zadań.
  • Między śniadaniem a obiadem jest zazwyczaj długa przerwa, bez drugiego śniadania poziom glukozy we krwi dziecka spadnie, co spowoduje obniżenie koncentracji i zmęczenie.
  • Drugie śniadanie bogate w błonnik pozwoli utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, a tym samym dostarczy dziecku energii i pozwoli mu się skoncentrować na lekcjach.
  • Dzięki składnikom zawartym w drugim śniadaniu organizm dziecka staje się silniejszy, zdrowszy i bardziej odporny na infekcje.
  • Dobrze skomponowane drugie śniadanie dostarcza bardzo ważnych dla dziecka witamin z grupy B, wapń, cynk, żelazo.
  • Regularne spożywanie drugiego śniadania zapewnia sprawne funkcjonowanie metabolizmu oraz zapobiega tworzeniu się złych nawyków żywieniowych.
  • Drugie śniadanie pozwala dziecku zachować dobry nastrój, który znacznie się obniża, kiedy żołądek domaga się jedzenia.
  • Dzieci lubią, kiedy coś się dzieje, także na talerzu, dlatego jeśli przygotowujemy drugie śniadanie warto zadbać o to, aby było kolorowe i niezwykłe, ale zarazem, aby zapewniało dziecku źródło białka, które jest niezbędne jako budulec mięśni .

Red. Ilona Przydatek, Beata Taracińska

Przeczytano: 542 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: