"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

07 marca 2017 19:20 | Aktualności

Odyseja Umysłu. Jesteśmy w Ogólnopolskim Finale!

Odyseja Umysłu to ogólnoświatowy program o randze olimpiady, który wymaga od młodych ludzi kreatywnego myślenia, umiejętności współpracy w grupie, aktywnego poszukiwania wiedzy oraz twórczego rozwiązywania problemów długoterminowych. Odyseusze pracują w drużynach, zazwyczaj 7 osobowych. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje jej pracę.

Eliminacje odbywają się w sześciu polskich miastach. W tym roku w Poznaniu rywalizowało 77 zespołów z Wielkopolski, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego.

Naszą szkołę i gminę reprezentowały 4 ekipy Odyseuszy na czele z trenerami.  Do finału zakwalifikowały się 2 drużyny.

Jak każdego roku opublikowano pięć Problemów Długoterminowych.

W tym roku, kolejny raz  do konkursu przystąpiły dzieci z edukacji wczesnoszkolnej, które  przez kilka tygodni wytężały umysł i zmagały się z Problemem 2 Robota dla dziwno-bota. Skonstruowany przez nich dziwno-bot – podpatrując domowników przy ich zajęciach – przyswajał sobie umiejętność robienia czterech różnych rzeczy tak jak człowiek. Panie trenerki: Ilona Przydatek i Beata Taracińska zgłosiły  swoją drużynę w składzie: Maria Drożdż, Mikołaj Pacanowski, Małgorzata Wąsowska, Dominika Głupczyńska, Adam Kołodziejczyk, Julia Drzymalska, Weronika Kowalska.   

To była najmłodsza reprezentacja drużynowa z naszej szkoły. Mieliśmy też „starszyznę”, czyli drużynę gimnazjalistów: Justynę Wojnowską, Nicol Fil, Katarzynę Kraska, Weronikę Stuchlik oraz debiutantów: Marka Szczepańskiego, Kacpra Mehlicha, Patryka Kowalskiego. Trenerkami tej drużyny były Panie: Sylwia Gawrońska oraz Agnieszka Cybulska.

W tej edycji konkursu ogromną popularnością cieszył się Problem 5 Bohater bardzo super… cdn. Wybrały go pozostałe 3 drużyny z naszej szkoły. Zaprezentowały się w swoich kategoriach wiekowych udowadniając, że postać super – bohatera chociaż zazwyczaj nie odstaje od reszty społeczeństwa – to gdy rusza do akcji na ratunek twórczości, uruchamia specjalne super-zdolności, ewidentnie odróżniające ją od innych. Wszystko po to, aby uratować kreatywność, która jest w niebezpieczeństwie.

Nasi wszyscy Odyseusze  i trenerzy  włożyli  ogrom pracy w przygotowania do konkursu. Ich zadaniem było zaprezentowanie dowcipnego przestawienia, które miało trwać około 8 minut.

Podczas konkursu zespół musiał zmierzyć się też z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.

Każda z drużyn z naszej szkoły zaprezentowała się wyśmienicie i stanęła na wysokości zadania. Niestety, niektórym zabrakło odrobiny szczęścia i dlatego otarli się o finał. Gratulujemy udanego występu i udziału w eliminacjach, a przede wszystkim nietuzinkowych pomysłów!

W finale wystartują dwie nasze ekipy. Grupa trenera Pana Tomasza Znajdka, Odyseusze z klasy Va: Karolina Dłużniewska, Oliwia Ekert, Eryka Garczyńska, Brian Pabich, Filip Rosiński, Karolina Wojnowska. Finalistami są również uczniowie z klasy VI: Weronika Nawrocka, Krzysztof Nawrocki, Oliwia Bajer, Maksymilian Fil, Maciej Mackiewicz, Krystian Kalinowski, Jakub Kotlarz, a będą im towarzyszyły  trenerki: Pani Kamila Olszewska oraz Paulina Kurasz.

Wszystkich uczestników wycieczki do Poznania dopingowali i wspierali na miejscu: Pani wicedyrektor Ewa Żychlińska oraz rodzice naszych wychowanków. Towarzyszyło im też wsparcie Pani dyrektor Jolanty Baran, która zaciskała mocno kciuki za wszystkie drużyny i ich trenerów.

Zakwalifikowane grupy pojadą na Ogólnopolski Finał do Gdyni, który wyłoni przedstawicieli polskich na światowy finał w Michigan. Przed nami prawdziwe święto kreatywnego myślenia!

Finał już 1 kwietnia i to nie jest żart na prima aprilis. To czyste fakty!

Odyseusze! Powodzenia! Red. Paulina Kurasz

Przeczytano: 753 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: