"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

09 marca 2017 18:51 | Aktualności

„Halo, halo! Tutaj ptasie radio (…)”

       „Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju (…)” – to początek jednego z najpopularniejszych wierszy Juliana Tuwima. Z pewnością wiele dzieci dobrze zna ów utwór, mimo to z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarzy postanowiliśmy go przywołać.

      Zajęcia dla uczniów klasy III edukacji wczesnoszkolnej odbyły się pod hasłem „Ptasie radio” – czyli kto tu ćwierka? Świergoty, ćwierknięcia, gwizdy i szczebioty – świat ptasich głosów jest przecież przebogaty. Celem zajęć było przybliżenie postaci Juliana Tuwima oraz jego twórczości, poznanie czym są wyrazy dźwiękonaśladowcze stosowane przez poetów – w tym przypadku odgłosy wydawane przez różne ptaki w wierszu „Ptasie radio" oraz zapoznanie z wyglądem niektórych ptaków występujących w Polsce.

      Podczas zajęć odbyła się prezentacje zdjęć z komentarzem dotycząca wydarzeń z życia Juliana Tuwima, wspólna analiza utworu literackiego oraz indywidualne i zbiorowe ćwiczenia w czytaniu. Przygotowaliśmy też ilustrację słowno - muzyczną do wiersza. Podsumowaniem spotkania był mini quiz sprawdzający znajomość wiersza „Ptasie radio”.

Red. Ilona Przydatek

Przeczytano: 435 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: