"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

15 marca 2017 20:51 | Aktualności

Doktor Wow - warsztaty badawcze dla uczniów klasy IIa i III.

       Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia „ręką, sercem i głową”. Aktywność poznawcza jest dla nich w pewnym sensie rzeczą naturalną wynikającą z wrodzonej potrzeby wysiłku umysłowego. Zazwyczaj przejawia się w zadawaniu przez dziecko pytań. Aby jednak wystąpiła ona w takim stopniu, który miałby większe znaczenie dla jego rozwoju, należy aktywność poznawczą dzieci stymulować i ukierunkowywać. Można to robić za pośrednictwem zabawy, w trakcie której dziecko ma okazję do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące je pytania.

       Dnia 14 marca uczniowie klasy IIa i III uczestniczyli w spotkaniu z doktorem Wow, który zaprosił do wspólnej zabawy proponując proste zabawy badawcze i doświadczenia. Zajęcia miały charakter lekcji edukacyjnej. Celem warsztatów było zaszczepienie zamiłowania do nauk ścisłych, jak i rozwijanie posiadanych już zainteresowań.

       Doktor Wow w przystępny sposób prezentował uczniom doświadczenia i eksperymenty, z zakresu chemii, fizyki i biologii. Każdy eksperyment niósł ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co wspierało proces uczenia się uczniów. Najlepiej bowiem zapamiętujemy to, co nam się miło kojarzy. Zabawy badawcze były też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie.

 

Dzieci uwielbiają być zaskakiwane, a takie niemalże magiczne eksperymenty i doświadczenia to świetna zabawa i niezwykle pouczająca przygoda.

 

Red. Ilona Przydatek

 

Przeczytano: 389 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: