"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

20 marca 2017 19:34 | Aktualności

Saint Parick’s Day – Dzień św. Patryka w klasie III sp.

      Dzień Świętego Patryka to święto obchodzone w Irlandii 17 marca. Jest to dzień wolny od pracy. Wszyscy chodzą ubrani na zielono, popijają zielone napoje i paradują w ulicznych obchodach ku czci patrona. Symbolem Świętego Patryka jest zielona trójlistna koniczyna-shamrock. Koniczyna ta symbolizuje 3 osoby Święte wchodzące w skład Trójcy Przenajświętszej (Bóg, Jezus i Duch Święty).

17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

Narodowe święto Irlandczyków jest znane  i obchodzone właściwie na całym świecie. Również w Polsce święto zyskuje z roku na rok na popularności. Tego dnia odbywają się koncerty, imprezy i pokazy tradycyjnego irlandzkiego tańca. To również dobra okazja na skosztowanie tradycyjnych irlandzkich potraw. W niektórych polskich miastach odbywają się też festiwale lub parady.

17 marca uczniowie klasy IIIsp wraz z nauczycielkami Anną Gugałka i Beatą Taracińską uczcili dzień Świętego Patryka. Wszyscy przybyli do szkoły poprzebierani w zielone stroje. Aby bardziej poczuć irlandzki klimat, nauczycielki przygotowały uczniom zielone opaski z koniczynką-symbolem św. Patryka, za pomocą której patron Irlandii tłumaczył ludziom dogmat Trójcy Świętej.

W czasie zajęć uczniowie poznali kilka faktów z życia św. Patryka, dowiedzieli się, gdzie na mapie leży Irlandia oraz poznali tradycje irlandzkie związane z „zielonym” świętem.

W ramach zajęć kulinarnych uczniowie wraz ze swoimi paniami upiekli zielone babeczki ze szpinakiem. Wypiek babeczek nie było łatwym wyzwaniem! Na wcześniejszych lekcjach z języka angielskiego uczniowie dostali tabelkę z angielskimi nazwami składników niezbędnych do wyrobienia zielonego ciasta na muffinki. Zadanie dzieci polegało na nauczeniu się w domu słownictwa z tabelki. Zanim przystąpiliśmy do pieczenia, dzieci przetłumaczyły przepis z języka angielskiego na język polski. Trzecioklasiści bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, czego dowodem były udane wypieki. Niesamowity smak babeczek zadziwił wszystkie dzieci, które nie wierzyły, że ciasto ze szpinakiem może być tak pyszne!

Kolejnym etapem zajęć było udekorowanie sali oraz stołu na zielono. Nie zabrakło zielonych balonów, talerzyków, obrusów, miseczek, papilotek a nawet kubeczków. Wśród zielonych przekąsek znalazły się między innymi: zapakowane w zielonym sreberku czekoladowe jajeczka i żabki, jabłka, kiwi, winogrona, gruszki. Zanim przystąpiliśmy do degustacji, pani Ania przetłumaczyła wszystkie nazwy produktów spożywczych, znajdujące się na stole, na język angielski.

Poza smakowitym jedzeniem, dzieci również tańczyły irlandzki taniec oraz poznały legendę o leprikonie, czyli irlandzkim skrzacie, który ponoć siedzi na końcu tęczy i pilnuje swojego skarbu. Pani. Ani udało się rankiem spotkać skrzata, który pomimo tego, że znany jest ze skąpstwa, podzielił się swoim skarbem i przekazał dzieciom miseczkę czekoladowych monet. Skarb skrzata, zanim został zjedzony, wykorzystano do angielskiej zabawy „Who took the money from the money pot?”

Dziękujemy również pani B. Michalik, która jeszcze raz przybliżyła nam postać św. Patryka.

Wszystkim Patrykom z okazji ich imienin składamy spóźnione, ale serdeczne życzenia imieninowe!

 

Red. Anna Gugałka i Beata Taracińska

 

 

 

 

Przeczytano: 426 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: