"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

22 marca 2017 19:09 | Aktualności

„Zabierzmy dzieci na dwór….” Powitanie Wiosny w edukacji wczesnoszkolnej.

      Ponieważ zimowa pogoda zaczęła doskwierać nawet największym fanom białego puchu, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej postanowili przepędzić zimę za morza i góry. Z uśmiechami na twarzach i „hałaśliwymi” instrumentami w dłoniach przemierzali wszystkie krańce Starej Łubianki, aby wygnać z nich ostatnie chłody i słoty. Na przedzie kolorowego korowodu szedł Norbert niosący kukłę Marzanny. Jest ona wyobrażeniem i symbolem zimy, śmierci, wszelkich chorób i zła. Niszczenie jej symbolizuje koniec zimy, rodzenie się nowego życia. Jest magicznym przywoływaniem wiosny. Ludzie zmęczeni zimą, nie chcąc dłużej czekać na przybycie wiosny. Starają się ją przywołać topiąc, bądź paląc kukłę Marzanny

      Kolejnym punktem obchodów Dnia Wiosny było wyjście ze szkoły pod hasłem „Zabierzmy dzieci na dwór….” Celem tego przedsięwzięcia było zachęcenie wszystkich dzieci do celebrowania święta wiosny w zupełnie inny sposób. Do tego, aby wyszły ze szkoły, z domu i poszły do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żeby poświęciły czas na bycie z przyrodą ,na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak fascynująca, piękna i ciekawa!

      Szczególnie zasiedziałym w betonie miłośnikom gier komputerowych chcieliśmy udowodnić, że czas spędzony na łące, w parku nie jest czasem zmarnowanym!!! Warto czasami wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć. Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku.

Zespoły uczniowskie zamieniły się w przyrodniczych detektywów poszukujących skarbów przyrody. Zagraliśmy z Panią Wiosną w bingo–„Bingo w naturze” oraz „Zwierzęce sudoku”.

Po powrocie na teren szkoły dzieci przystąpiły do zabawy i pieczenia kiełbasek. Ostatnim elementem tego barwnego i ciekawego dnia było przepędzenie zimy. Naszą „Zimową Pannę” wykonaną z papieru  spaliliśmy w ognisku, bo przestrzegamy zasad ekologii i nie zaśmiecamy środowiska naturalnego!

Red. Beata Taracińska

Przeczytano: 320 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: