"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

29 marca 2017 21:07 | Aktualności

W kręgu miłośników teatru.

Początków historii teatru należy szukać w starożytnej Grecji, gdzie w 543 roku p.n.e. odbyły się pierwsze Wielkie Dionizje. Sztuka ta ma swoje źródła w starożytnych formach kultu religijnego. Pochodzi od dionizji – świąt w starożytnej Grecji organizowanych na cześć Dionizosa – boga wina, urodzajów, a także narodzin i śmierci.

W starożytnej Grecji wykształcił się jeden z rodzajów literackich – dramat.  Z Dionizji Wielkich, czyli obrzędów i procesji urządzanych wiosną w miastach, wykształciła się tragedia. Z kolei Dionizje Małe, święta ku czci Dionizosa obchodzone jesienią na wsiach, dały początek komedii

Z odległych miejsc zajmowanych przez widzów nie zawsze można było dobrze widzieć aktora. Odbiór przedstawienia ułatwiały dobra akustyka oraz  odpowiednio skonstruowana maska zwiększająca natężenie dźwięku mowy aktora. Duże znaczenie miały też stroje, z daleka widoczne kostiumy w zdecydowanych kolorach (tuniki). Kolory były związane z odgrywanymi rolami (np. tunika biała oznaczała postać pozytywną, niewinną).

Ponadto aktorzy nosili peruki oraz drewniane obuwie (tzw. koturny, których wysokość sięgała nawet 70 cm). Również te elementy sprzyjały byciu bardziej widocznym.

Teatr rozwijał się również w starożytnym Rzymie, gdzie wykształcił się nowy typ spektaklu mimicznego oraz pantomima, w której pojawiał się tylko jeden aktor.

Wielka reforma teatru to całokształt przemian w teatrze europejskim na przełomie XIX i XX. Nie zmieniła się jego rola. Teatr ma dostarczać wrażeń, kształtować postawy życiowe.  Sztuka czyni widza wrażliwym na piękno, sprawia, że świat wydaje się ciekawszy.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). To prawdziwe święto sztuki przypada w dniu 27 marca. W wielu miastach ludzie wychodzą na ulicę z przebraniami i kolorowymi maskami.

Uczniowie z klasy II Gimnazjum: Dobrosława Kubiak, Oliwia Stawińska, Zuzanna Przybylska, Zuzanna Stefańczyk, Jakub Swiontek- Brzeziński oraz Damian Prendecki realizujący projekt Festiwal Języka Polskiego,  w ramach obchodów tego święta, zorganizowali  kilka atrakcji.

Przygotowali  gazetkę z ciekawostkami  o teatrze. Zawitali do klasy VI, na lekcję  języka polskiego, aby opowiedzieć swoim młodszym kolegom i koleżankom  o historii teatru. Lekcja przebiegała w miłej atmosferze.  Uczniowie z klasy VI z zaangażowaniem wzięli w niej udział. We wtorek podobna lekcja odbyła się  w klasie VB. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o teatrze, obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez gimnazjalistów oraz krótki fragment filmu. W grupach wymyślili oraz zaprezentowali krótkie scenki teatralne. Wszystkie grupy poradziły sobie wyśmienicie.  Red. Uczniowie z klasy IIAG realizujący Projekt Festiwal Języka Polskiego

Przeczytano: 535 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: