„Otwieramy drzwi do lasu” - wycieczka edukacyjna do Szkółki Leśnej w Dobrzycy.

       21 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w wycieczce do Szkółki Leśnej w Dobrzycy. Przed wyjazdem dzieci dowiedziały się, że lasy pokrywają ⅓ lądów na ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.

W trakcie wyprawy edukacyjnej pod hasłem „Otwieramy drzwi do lasu” dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, poznawały różne gatunki drzew, roślin i zwierząt. Młodych miłośników przyrody po lesie oprowadzał pan Jarosław Ramucki, który ciekawie opowiadał o osobliwościach przyrody. Czas spędzony na leśnych ścieżkach pomógł zacieśnić przyjaźń się z lasem. „Leśny tor przeszkód” trochę wybrudził i wymęczył młode organizmy, ale jednocześnie pomógł wyciszyć i opanować negatywne dziecięce emocje. Nagrodą za wysiłek było pieczenie kiełbasek na grillu. Mniammm….

         Kochani Rodzice zabierajcie do lasu wasze dzieci, niech od najmłodszych lat nawiązują osobisty kontakt z przyrodą, to ważne aby w przyszłości nie bały się przyrody i nie uznawały jej za swojego wroga. Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić!.

Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Ramuckiemu i Nadleśnictwu Zdrojowa Góra.

Red. Beata Taracińska

Opublikowano: 27 kwietnia 2017 22:33

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 771

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony