"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

17 maja 2017 21:38 | Aktualności

JAK POWSTAJĄ CHODAKI?

            Chodaki(drewniaki) to rodzaj prostego obuwia ze skóry lub kory lipowej, noszone od niepamiętnych lat. Obuwie to w lasach mazowieckich nazywano kurpie, w Rusi podlaskiej nad Bugiem i w Czechach zwane było postołami, wśród górali  podhalańskich zwane kierpcami. Dawna zagonowa, uboga szlachta, nosząca częstokroć zamiast butów chodaki z kory lipowej, była zwana od nich szlachtą chodaczkową. O tym, jak powstają chodaki przekonali się uczniowie klasy I i III, którzy wraz z panią Beatą Taracińską i panią Izabelą Prendecką  16 maja 2017 r. odwiedzili pilską SANITĘ – firmę produkującą tego rodzaju obuwie.

Możliwość zwiedzenia firmy zawdzięczamy jednej z mam – pani Katarzynie Pastuszka, która jest pracownikiem SANITY. Po halach produkcyjnych oprowadziła dzieci pani Basia. W magazynie skór uczniowie oglądali różnego rodzaju skóry, które cieszyły oczy swoimi bajecznymi, egzotycznymi wzorami i szeroką gamą barw. Skóry trafiają na krajalnię, następnie do szwalni. Wyprofilowane na kopytach, przymocowywane są do drewnianej podeszwy specjalnymi maszynami, po czym suszone w suszarni. Po sprawdzeniu jakości trafiają do pudełek, następnie do ogromnych kartonów i czekają w magazynie na eksport. Dziennie produkowanych jest tu 2300 par butów, przy produkcji których pracuje ok.170 osób. Te piękne chodaki trafiają m. in. do Danii, Szwecji, Holandii. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali skórzane próbki o różnych kształtach. Wrócili do szkoły bogatsi w wiedzę i bardzo zadowoleni. Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Pastuszka za zorganizowanie wspaniałej wycieczki.

red. Izabela Prendecka

Przeczytano: 383 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: