"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

22 maja 2017 10:33 | Aktualności

W roli głównej: bieługa, jesiotr, pstrąg.

            Dnia 19 maja 2017r. uczniowie klasy I i II b edukacji wczesnoszkolnej wraz  z panią Teresą Mierzwa i panią Izabelą Prendecką oraz mamą – panią Beatą Guzik skorzystali z zaproszenia Państwa Magdaleny i Michała Mackiewiczów i wybrali się z wizytą do Gospodarstwa Rybnego w Tarnowie.  Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych stawów hodowlanych, obserwacja prac wykonywanych przy hodowli ryb oraz wzbogacenie wiedzy o gatunkach ryb hodowlanych.

            Gospodarstwo korzysta z wód rzeki Dobrzycy dla chowu jesiotrów i pstrągów. Obiekt zbudowano w latach 1978 – 1980, wykorzystując po raz pierwszy w Polsce amerykańską konstrukcję stawu rynnowego tzw.: „raceway”.

            Po gospodarstwie oprowadził gości pan Maciej, który przekazał wiele ciekawostek na temat życia i hodowli ryb. Uczniowie mieli niecodzienną okazję podziwiać pstrągi tęczowe i potokowe oraz kilka gatunków ryb jesiotrowatych tj.: bieługi, jesiotry syberyjskie i rosyjskie, sterlety oraz siewrugi. Widzieli też węgorza, szczupaka, płocie. Brali czynny udział w karmieniu ryb, co sprawiło im ogromna frajdę. Po zwiedzeniu stawów pan Maciej zabrał dzieci na przejażdżkę traktorem. Majowa pogoda nie szczędziła promieni słońca, które dość szybko opaliły twarze uczestników wycieczki. Pełni emocji i ogrzani słońcem dotarli do miejsca, w którym pani Magda czekała z poczęstunkiem – ciastem drożdżowym i rybką. Degustacja świeżo wędzonej ryby miała na celu zachęcić dzieci do spożywania większej ilości ryb ze względu na ich wyjątkowe wartości odżywcze. Ryby zawierają wysokowartościowe białko, kwasy tłuszczowe omega 3, witaminy A i D, szereg składników mineralnych: jod, selen, fluor, magnez i wapń. Cel został osiągnięty, gdyż ryba znikała z talerzy w mgnieniu oka, a gospodarzom było bardzo miło z tego powodu. Wycieczka była wspaniała i bardzo interesująca. Sprawdziło się powiedzenie: „Cudze chwalicie , swego nie znacie”.

            Wielkie podziękowania za gościnę i cudownie spędzony czas kierujemy do wspaniałych gospodarzy - Państwa Magdaleny i Michała Mackiewiczów. Dziękujemy również pani Beacie Guzik za pomoc w sprawowaniu opieki nad uczniami podczas wycieczki.

 

   
Red. Izabela Prendecka
 

Przeczytano: 369 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: