"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

23 maja 2017 22:06 | Aktualności

Jak powstały: Stara Łubianka i Wałcz?

      Jakiś czas temu klasa Va rozmawiała na języku polskim o legendach polskich. Opowiadają one o powstaniu miast, o postaciach i wydarzeniach historycznych, o świętych ludziach. Kilku uczniów postanowiło spróbować swoich sił jako twórcy legend. Zachęcamy do zapoznania się z legendami o tym, jak powstała Stara Łubianka i Wałcz.

 


 

Legenda o Wałczu

      Za dwoma górami, za trzema rzekami, po środku lasu żyli sobie Wałdek i Czesiek. Pewnego dnia, z uwagi na brak wody w pobliżu ich domu, wybrali się na poszukiwania źródła .Szli przez trzydzieści dni, aż znaleźli jezioro, w którym nie brakowało ryb. Bardzo podobało im się w tym miejscu i wybudowali tam swój dom. Po pewnym czasie inni ludzie zaczęli budować tam swoje domy. Gdy powstała mała wioska, ktoś wymyślił, że trzeba nadać jej nazwę. I tak na cześć pierwszych mieszkańców nadano jej nazwę Wałcz.

Napisał Aleksander Prendecki


Legenda o powstaniu Starej Łubianki


      Dawno, dawno temu, powstała nad strumykiem osada?, która nie miała nazwy. Strumyk ten był porośnięty wikliną. Mieszkańcy tej miejscowości zajmowali się produkcją łubianek i koszy, ponieważ surowiec pozyskiwali właśnie z owej wikliny. Pewnego dnia Król Kazimierz Wielki przejeżdżał karetą po tych terenach , zatrzymał się przy mieszkańcach i postanowił z nimi pogawędzić. Mieszkańcy byli pod wrażeniem jego odwiedzin i z radością podarowali mu łubianki pełne soczystych owoców, które sami uprawiali. Królowi bardzo spodobały się łubianki. Po pewnym czasie Kazimierz Wielki postanowił odwieźć te stare łubianki mieszkańcom osady z podziękowaniem za owoce. Przyszło mu do głowy nadać tej miejscowości nazwę STARA ŁUBIANKA .   

Teraz już wiecie, skąd wzięła się nazwa naszej miejscowości.

Napisał Brajan Pabich.


Legenda o Starej Łubiance

       Przed wiekami po lasach i wioskach grasowali zbójnicy. Napadali na wszystkie osady, które napotkali na swojej drodze. Najbardziej spodobała im się mała wioska, przez którą płynęła rzeka Lubenka. W tej rzece mieszkał wodny potwór, którego ludzie nazywali stary Dragon. Gdy zbójnicy przekraczali rzekę, nagle zaatakował ich ów potwór, który tak ich przestraszył, że po zbójnikach nie było śladu. Na cześć tego wydarzenia ludzie z osady  nazwali wioskę od rzeki i potwora: Stara Łubianka.
Teraz już wiecie, skąd się wzięła nazwa wioski.

Napisała Kinga Wyrwas


 Przeczytano: 376 razy. Wydrukuj|Do góry