"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

30 maja 2017 22:56 | Aktualności

CZY TO SŁOŃCE, CZY TO DESZCZ W BIBLIOTECE DOBRZE JEST

     29 maja 2017 r. uczniowie klasy I i II b wraz z wychowawcami oraz rodzicami w ramach akcji ,, BOOKCROSSING czyli UWOLNIJ KSIĄŻKĘ” odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Wałczu. Zwiedzający z wielką radością zapoznali się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w tak ogromnej bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Głównym celem było zapoznanie uczniów z lokalem biblioteki, jej księgozbiorem; przedstawienie zasad funkcjonowania biblioteki dziecięcej, biblioteki dla dorosłych oraz czytelni.

     Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat zasobów, katalogów i regulaminu biblioteki. Pani bibliotekarka na wstępie zaprezentowała lokalbiblioteczny przeznaczony wyłącznie dla dzieci, w którym znajdowało się miejsce do gier stolikowych, kącik czytelniczy oraz kącik cichej zabawy. Wszystkim bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Omówione zostały zasady korzystania z katalogu alfabetycznego, pokazano karty książek i karty czytelników. Uczniowie bardzo chętnie korzystali z wymienionych miejsc. Największym powodzeniem jednak cieszyły się gry stolikowe oraz klocki Jenga. Uczniowie wiedzieli: Jak należy obchodzić się z książkami? Czym różni się księgarnia od biblioteki? Do czego służy czytelnia?

     Następnie przeszliśmy do biblioteki dla dorosłych. Uczniów, bardzo zdziwił widok drabiny w tym pomieszczeniu. Jednak gdy dostrzegli wysokość regałów między którymi mogli spacerować w wypożyczalni i ogromną ilość książek dla dorosłych jej obecność stała się rzeczą oczywistą.

      W czytelni dowiedzieliśmy się, że tutaj nie ma kart czytelnika tylko obowiązuje zeszyt wpisu, w którym wpisuje się swoje imię i nazwisko, godzinę przyjścia oraz wyjścia a także tytuł i autora pozycji z której się korzysta.

     Na zakończenie spotkania uczniowie przekazali Pani bibliotekarce Kamili Radeckiej podziękowania za oprowadzenie po świecie książek. Każdy uczeń wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale również z Dyplomem Przyjaciela Biblioteki.

     Zdaniem uczniów wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wałczu była bardzo pouczająca i cieszą się, że mogli tam pojechać i zapoznać się z jej ofertą, z której w przyszłości, przynajmniej niektórzy skorzystają. Postanowili utworzyć klasową biblioteczkę, w której znajdowały się będą atlasy, encyklopedie, ich ulubione wiersze, bajki i baśnie, po które będą mogły sięgać podczas przerw.

Podziękowania za udział w wycieczce kierujemy do Pani B. Zioło, B. Guzik oraz Pana P. Garczyńskiego.

Red. T. Mierzwa

Przeczytano: 368 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: