"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

31 maja 2017 21:08 | Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO!

            Dnia 29 maja  pani Teresa Mierzwa i pani Izabela Prendecka wyjechały ze swoimi uczniami na basen „DELFIN” do Wałcza. Był to piąty i niestety ostatni pobyt uczniów klasy I i II b na pływalni w tym roku szkolnym. Celem wyjazdu było przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw w wodzie. Wielkimi krokami zbliżają się wakacje i wiele wolnego czasu. Piękna, ciepła pogoda, las, góry, woda i ruch na świeżym powietrzu to nierozłączne warunki wakacyjnego odpoczynku. Dobrze jest pamiętać o tym, aby był on bezpieczny. Uczniowie pływali, nurkowali, zjeżdżali ze zjeżdżalni, pamiętając przy tym o bezpieczeństwie własnym oraz innych. Wypoczynek nad wodą jest jedną z ukochanych form spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież, ale i jedną ze szczególnie niebezpiecznych. Świadczy o tym rosnąca rokrocznie liczba utonięć osób w wieku szkolnym. Przyczyn tego zjawiska jest wiele:

- brak umiejętności pływania,

- brak opieki dorosłych,

- mała liczba kąpielisk strzeżonych,

- brawura i ryzykowne zachowanie nad wodą,

- kąpiel w miejscach niebezpiecznych i zabronionych.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

  • Kąpać się w miejscach do tego przeznaczonych (basen miejski zabezpieczony przez wykwalifikowanych ratowników; stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli, gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy WOPR – u).
  • Nie łamać zakazów! Tablica z zakazem pływania umieszczona nad wodą ma zwrócić uwagę i pobudzić do myślenia o własnym bezpieczeństwie.
  • Dzieci, które nie umieją pływać, nie mogą wchodzić do wody, w której nie czują gruntu pod stopami, bo zmęczone zabawą nie mają możliwości, aby stanąć, zaczerpnąć powietrza i odpocząć.
  • Unikać skoków do wody na główkę, gdyż ten rodzaj zabawy kończy się często trwałymi urazami głowy i kręgosłupa, a często utonięciem.
  • W czasie zabaw w wodzie niedopuszczalne jest wzajemne podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel, namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na głęboką wodę. 
  • Nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku – po 30 minutach od zjedzenia posiłku.
  • Nie wskakiwać do wody po przebywaniu na słońcu, gdyż może dojść do wstrząsu termicznego – należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody.
  • Bezpieczeństwo podczas zabaw w wodzie poprawią wszelkie nadmuchiwane zabawki pomagające utrzymać się na wodzie.
  • Podczas pływania kajakami, łódkami i rowerami wodnymi należy bezwzględnie zakładać kapok, który utrzyma nas na powierzchni do czasu nadejścia pomocy dorosłego.

 

Wielkie podziękowania za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi kierujemy do wspaniałych rodziców: p. Beaty Guzik, p. Bożeny Zioło oraz p. Piotra Garczyńskiego.

 

red. Izabela Prendecka

 

 

Przeczytano: 332 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: