"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

12 czerwca 2017 18:31 | Aktualności

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ ,,NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!”

      Od września 2017 w klasie I i II b realizowany był program edukacji antytytoniowej - „Nie pal przy mnie, proszę”, adresowany do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Państwowa Inspekcja Sanitarna i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu.

      Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Wdychanie dymu tytoniowego czyli bierne palnie jest tak samo niebezpieczne jak samo palenie, ponieważ niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Narażenie na dym papierosowy jest SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNE DLA DZIECI, których rodzice palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci m. in. INFEKCJI DRÓG ODDECHOWYCH, ASTMY, ZAPALENIA UCHA ŚRODKOWEGO, NOWOTWORÓW, a także NAGŁEJ ŚMIERCI ŁÓŻECZKOWEJ u niemowląt.

      Program miał charakter profilaktyczny, realizowany był w formie pięciu spotkań warsztatowych, na których stosowano głównie metody aktywizujące. Treści w nim zawarte były uporządkowane w pewną całość i dotyczyły zdrowia:

1. Co to jest zdrowie?

2. Od czego zależy nasze zdrowie?

3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?

4. Co robić, gdy moje życie jest zagrożone?

5. Nie pal przy mnie, proszę!

      Uczniowie podczas realizacji zagadnień potrafili pracować zarówno w grupie jak i indywidualnie. Poprzez zabawę zintegrowały się, a ich aktywność wzrosła. Były chętne do działań, a dzięki sympatycznej wiewiórce Wiki, która towarzyszyła im w zajęciach, mogły w interesujący sposób uzupełnić informacje i zgłębić tajniki wiedzy zdrowotnej. Na każdych zajęciach były wykonywane ciekawe prace plastyczne (nie tylko proponowane przez przewodnik), a ich efekty umieszczane w galerii prac na gazetkach klasowych. We wszystkich wytworach wykazały dużą pomysłowość, ciekawe rozwiązania i twórczą ekspresję. Wykonali wiewiórkę Wiki wyklejając jej postać kuleczkami z bibuły, układały obrazki z elementów, rozwiązywały krzyżówki, opowiadały historyjki obrazkowe o tematyce antynikotynowej, wykonali książeczki zatytułowane ,,Wiem, jak zdrowo żyć”, uczestniczyły w spotkaniu z pielęgniarką szkolną P. Janiną Gołębiewską, wyjeżdżali na basen, tworzyli zdrowe i pięknie wyglądające mikołajki, gotowali na parze, przygotowali kanapki z masłem i miodem. Ciekawym środkiem dydaktycznym okazał się ,,Wierszyk o Wiki", którego uczestnicy wyuczyli się na pamięć i mogli recytować na kolejnych zajęciach.

     W ramach realizacji programu przeprowadzono również pogadankę z rodzicami na temat szkodliwości palenia papierosów. Rodzice obejrzeli prezentację multimedialną oraz mogli zapoznać się z materiałami w formie ulotek mówiących o nałogu palenia, szkodliwości nikotyny oraz chorobach płuc. Cieszyły się one dużym powodzeniem, rozdano kilkadziesiąt ulotek.

Poprzez udział w programie uczniowie:

  • poszerzyli swoje wiadomości na temat zdrowia;
  • zrozumieli, że ponoszą odpowiedzialność za własne zdrowie;
  • zostali uświadomieni, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia;
  • uwrażliwione zostały na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego
  • z biernym paleniem
  • wykształcono umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni palą przy nich.

Podsumowaniem programu było przygotowanie przez uczniów klasy I i IIb przedstawienia ,,Witaminki dla księżniczki Marcelinki”, w którym poruszona została tematyka zdrowego odżywiania, higieny oraz antytytoniowa.

 

 Red. T. Mierzwa, I. Prendecka

 

Przeczytano: 358 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: