"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

13 czerwca 2017 12:58 | Aktualności

WITAMINOWY ZAWRÓT GŁOWY, CZYLI WITAMINKI NIE TYLKO DLA KSIĘŻNICZKI MARCELINKI

            W ramach realizowanego w szkole projektu edukacyjnego „Nie pal przy mnie, proszę” dnia 8 czerwca 2017r. uczniowie klasy I i IIb wraz z wychowawczyniami oraz chętnymi do współpracy rodzicami przyrządzali podczas zajęć kolorowe, fantazyjne i smaczne przekąski owocowo – warzywne. Głównym celem zajęć było zachęcenie wszystkich do spożywania większej ilości świeżych owoców i warzyw ze względu na ich ogromną zawartość witamin. Zajęcia praktyczne poprzedzone zostały realizacją tematów: Co to jest zdrowie? i Od czego zależy nasze zdrowie?

 Uczniowie wraz z rodzicami podzieleni na grupy, wykonywali „cuda” z owoców i warzyw. Wszyscy solidnie przygotowali się do pracy, nie zapominając o przyborach kuchennych, fartuszkach, chustkach oraz wypielęgnowanych dłoniach. Przestrzegając podstawowych zasad higieny oraz bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków, wykonali wspaniałe przekąski i orzeźwiające napoje. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, a podczas pracy panowała niezwykle przyjemna atmosfera. Przygotowali:

  • napój z cytryn, pomarańczy i świeżej mięty,
  • fantazyjne koreczki owocowo – warzywne,
  • delfinki z bananów,
  • jeże z gruszek i winogron,
  • żaby z ogórków i marchwi,
  • samochody z bananów i truskawek,
  • galaretkę z owocami.

            Wszyscy byli bardzo zadowoleni z efektu końcowego, gdyż stworzone smakołyki  owocowo – warzywne przypominały rękodzieła. Po zakończonej pracy wszyscy wysprzątali klasę, rodzice ustawili ławki w jeden wielki stół, nakryli i postawili przygotowane przekąski. Były one pachnące, a swoim nietuzinkowym wyglądem zachęcały do degustacji, która niestety przewidziana była dopiero po południu.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 odbyło się przedstawienie dla rodziców zatytułowane, Witaminki dla księżniczki Marcelinki”, w którym poruszona została tematyka zdrowego odżywiania, higieny oraz antytytoniowa. Podczas prób i przygotowań do inscenizacji, uczniowie obserwowali zachowanie głównej bohaterki - rozkapryszonej Marcelinki i zrozumieli, że warto odżywiać się racjonalnie, by na długo cieszyć się zdrowiem.

Po zaprezentowaniu swoich zdolności aktorskich mali artyści otrzymali gromkie brawa, a  pochwał bliskich nie było końca.

       Nadszedł czas degustacji. Przekąski zachwycały niecodziennym wyglądem i oczywiście nietypowym zestawieniem smaków np.: doskonale smakował arbuz w połączeniu ze świeżym ogórkiem i truskawką oraz pomidorkiem paprykowym. Rodzice i wychowawczynie: pani Iza i pani Teresa byli dumni ze swoich zdolnych pociech. Zajęcia kulinarne oraz przedstawienie były podsumowaniem całorocznej pracy opartej o program „Nie pal przy mnie, proszę”.

       Ten pełen przyjemności i wrażeń dzień na długo zagości wszystkim w pamięci. Dziękujemy wszystkim, bez których zaangażowania nie byłoby tak wspaniałego przedsięwzięcia – paniom: Alicji Petlik – Kubackiej, Bożenie Zioło, Joannie Gradowskiej,  Mariannie Mikuś, Barbarze Górznej, Beacie Guzik, Jowicie Wajer, Annie Zborowskiej, Katarzynie Sarowskiej, Justynie Barczykowskiej, Agnieszce Rewers oraz panom: Piotrowi Podkowie i Jackowi Kubackiemu:)

 

Red. T. Mierzwa, I. Prendecka

 

Przeczytano: 560 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: