Zabawy kulinarne w terenie.

       Lato to okres gdzie coraz częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wykorzystując otaczającą nas naturę i jej dobrodziejstwa, dnia 19 czerwca 2017 r. uczniowie klasy IIa i III uczestniczyli w kulinarnych zabawach na łonie natury. Zabawy kulinarne okazały się świetną okazją do rozwijania ogólnej sprawności ruchowej, utrwalenia zasad zdrowego żywienia oraz wdrażania do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Wprowadzeniem do tematu zabaw kulinarnych w terenie było odwołanie się do dobrze znanej już uczniom książki kucharskiej. Następnie odbyły się kulinarne zabawy z chustą animacyjną:

  • „Owoce” – dzieci trzymają chustę, a animator nadaje każdemu nazwę jakiegoś owocu, które dzieci muszą zapamiętać. W momencie, kiedy zawoła np. truskawka – ananas, osoby z tą nazwą muszą przebiec pod chustą i zamienić się miejscami. Na hasło: „Sałatka owocowa”, wszystkie dzieci muszą przebiec pod chustą i zmienić swoje miejsce. 
  • „Mikser” – kontynuacja poprzedniej zabawy - animator wywołuje po dwa owoce, które siadają na środku chusty odwrócone do siebie plecami, mając splecione razem ze sobą ręce. Reszta stoi i trzyma chustę. Na hasło animatora „Miksujemy!” dzieci powoli zaczynają iść dookoła wybranych „owoców” tak, żeby chusta zaczęła się zwijać i całkowicie zakrywać osoby w środku. Na hasło „Odkręcamy!” wszystkie dzieci ciągną chustę do tyłu! Prawdziwy owocowy zawrót głowy! 
  • „Zdrowe nawyki” – animator podaje dzieciom hasła związane ze zdrowym odżywianiem. Jeżeli dane hasło jest prawdą, dzieci chowają się pod chustę i mówią „Tak”, a jeżeli fałszem, dzieci trzymają chustę i głośno mówią „Nie”. Przykładowe hasła: „Słodycze są bardzo zdrowe” – dzieci krzyczą nie, „Owoce i warzywa mają dużo witamin” – dzieci krzyczą „Tak” i chowają się pod chustę. 
  • „Kolorowe warzywa i owoce” - dzieci kładą chustę na trawie i tańczą dookoła niej w rytm piosenki „Witaminki, witaminki”. W momencie, kiedy animator zatrzyma muzykę i powie jakiś owoc lub warzywo, zadaniem dzieci jest stanąć na kolorze chusty, który odpowiada kolorom podanej rośliny.

 

 Jak również kulinarne zabawy ruchowe:

  • Wyścigi kelnerów - Zadanie polega na przejściu z tacą pełną różnych rzeczy (plastikowy kubek, talerzyk i sztućce) tak aby nie spadły z tacy. "Kelner" idzie z tacą, zawraca przy pachołku, a następnie oddaje tace kolejnej osobie z drużyny. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza w całości wykona zadanie.
  •  Ruchome spaghetti – animator rozciąga linę na długość sali i prosi jedną osobę do pomocy, stają razem na końcach liny ruszając nią po podłodze w prawo i w lewo. Każde dziecko ma za zadanie unieruchomić linę skacząc na nią.
  • Kucharska próba Każde dziecko ma za zadanie dotknąć palcem wskazującym mąki i potem trzymać palec na nosie do momentu aż zrobią to wszyscy. Na znak animatora wszyscy opuszczają palce. Komu został ślad po mące na nosie ten zasługuje na kuchenny fartuszek!

 

      Boisko, park, łąka, leśna polana to wspaniałe środowiska do wspólnych zabaw i rekreacji. Pęd u dzieci w młodszym wieku szkolnym do ruchu, przygody i obcowania z przyrodą pozostawia trwałe i korzystne ślady w ich osobowości. Propozycje naszych zabaw zwłaszcza latem wspaniale dotlenią organizm i rozruszają całe ciało. Warto też korzystać z pogody. Życzymy wszystkim pysznej zabawy!

Red. Ilona Przydatek

Opublikowano: 21 czerwca 2017 06:43

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 827

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony