"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

21 czerwca 2017 06:47 | Aktualności

WYCIECZKA DO DZIKIEJ ZAGRODY

        Nie trzeba jechać aż do Białowieży, aby spotkać króla lasów, jakim jest żubr. W dniu 20 czerwca 2017r. te piękne, mądre, silne i majestatyczne zwierzęta mieli okazję podziwiać na żywo uczniowie klasy I i IIb wraz ze swoimi paniami oraz rodzicami. Niespełna 30 km od Starej Łubianki, w Jabłonowie znajduje się Dzika Zagroda, którą zamieszkuje sześć żubrów - 5 krów: Mrówka, Mysza, Pula, Szantrapa, Poziomka oraz bardzo towarzyski byk Popłoch. Celem odwiedzin było poznanie trybu życia żubrów, obserwowanie na żywo zwierząt żyjących w zagrodzie oraz zachęcanie do zwiedzania ciekawych miejsc w okolicy zamieszkania.

        Żubr to największy ssak żyjący obecnie w Europie. Jest przykładem gatunku, który wyginął całkowicie w stanie wolnym, ale dzięki staraniom człowieka został przywrócony do środowiska. Początkowo uczestnicy wycieczki odwiedzili Popłocha, który jako jedyny został w zagrodzie i czekał na gości. Okazało się, iż krowy są cielne i oddaliły się do pobliskiego lasu – swojego naturalnego środowiska. Dzieci nakarmiły Popłocha przysmakiem, jakim są jabłka i marchew. Mogły z bliska obejrzeć i dotknąć żubra. Wysłuchały ciekawostek dotyczących życia tych niesamowitych zwierząt. Dowiedziały się, jak zmierzyć ich wysokość – od najwyższego punktu na grzbiecie zwanego – kłąb, wysokość dochodzi do 1,80 m. Zobaczyły też, jak wygląda i do czego służy obroża telemetryczna - zakłada się ją żubrom żyjącym na wolności w celu monitorowania ich wędrówek. Te poniekąd spokojne zwierzęta potrafią przynosić szkody rolnikom i wówczas są przepłaszane przez odpowiednie osoby w inne okolice. Wielu uczniów pierwszy raz w życiu widziało na żywo żubra. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tego niezwykłego spotkania i mieli nadzieją na spotkanie z rysiem, ale ze względu na nocny tryb życia, jaki prowadzi, ciężko było dostrzec go w ruchu. Okazało się, że zamieszkujące zagrodę dzikie koty spały i nie zechciały zaprezentować się gościom. Dzieciom udało się spotkać daniela, który zagubił się na ogrodzonej polanie i za wszelką cenę próbował się z niej wydostać na wolność. Na koniec wycieczki większość dzieci zakupiła sobie na pamiątkę drewniane zawieszki i kubki przedstawiające bohatera dnia. Podziękowały pracownikom Dzikiej Zagrody za gościnę i obiecały, że na pewno jeszcze tu zawitają.

Dziękujemy p. Beacie Guzik, p. Jowicie Wajer, p. Annie Zborowskiej, p. Katarzynie Sarowskiej  za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi i mile spędzony czas.

Red. T. Mierzwa, I. Prendecka

 

Przeczytano: 473 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: