"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

22 czerwca 2017 19:49 | Aktualności

„Czytanie na trawie”

       W roku szkolnym 2016/2017 Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance  przystąpił do  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest rozwój kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

Klasa III b gimnazjum wraz z wychowawcą p. Agnieszką Cybulską podjęła się popularyzacji czytelnictwa na łonie natury. Nasz klasowy projekt podzieliliśmy na moduły, które realizowaliśmy w czerwcu.

Moduł I zrealizowaliśmy podczas  godziny wychowawczej.  Uczniowie tworzyli mapę myśli, zastanawiając się jakie korzyści płyną z czytania książek.  Wszyscy zgodnie stwierdzili, że czytanie rozwija i pogłębia zdolność oceny otaczającego świata. Wzbogaca wyobraźnię i kreatywność.

Moduł II to wizyta w bibliotece szkolnej. Przy pomocy pani Ilony Przydatek zapoznaliśmy się z księgozbiorem i wybraliśmy lektury do czytania na trawie. Największą popularnością cieszyły się najnowsze pozycje zakupione przez bibliotekę: Pamiętnik nastolatki , Zosia z ulicy Kociej, Mity greckie,  Niezbędnik dobrych manier dla nastolatków oraz Wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.

Moduł III to czytanie na trawie, czyli lektura wybranych pozycji książkowych. Czytanie rozpoczęliśmy wspólnie, a następnie każdy z nas kontynuował je samodzielnie w przyjemnym otoczeniu przyrody.

Moduł IV to podsumowanie naszych zmagań. Do realizacji tego modułu zaprosiliśmy klasę III a gimnazjum, aby czytała na trawie młodszym. Na koniec poprosiliśmy kolegów z klasy IV o wykonanie graffiti będącego ilustracją do przeczytanej książki.

 Udział w tym projekcie nauczył nas bardzo wiele. Przede wszystkim zrozumieliśmy, że czytanie może być atrakcyjne. Co jest  przyjemniejszego od leżenia na trawie, w słoneczny dzień, z dobrą książką w ręku? Hmmmm…….Oto nasza propozycja na nadchodzące wakacje. Miłego czytania.


red. Agnieszka Cybulska

Przeczytano: 643 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: