"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

21 czerwca 2017 21:46 | Aktualności

Wycieczka do Trójmiasta uczniów klas Va, Vb i VI

Trójmiasto to policentryczny ośrodek metropolitalny, obejmujący trzy połączone miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Położony w północnej Polsce, nad Zatoką Gdańską. Głównym ośrodkiem miejskim tej jednostki przestrzennej jest Gdańsk, będący także siedzibą władz województwa pomorskiego.

 

Co jest symbolem Trójmiasta? Czego nie można pominąć?

Gdynia

Swoją przygodę w Trójmieście rozpoczęliśmy od Gdyni, młodego,  dynamicznie rozwijającego się miasta portowego. Na początek wyruszyliśmy w rejs pirackim statkiem wycieczkowym "Galeon Dragon”.

Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie cumujących przy nabrzeżu zabytkowych jednostek pływających: jedyny zachowany polski okręt zbudowany przed II wojną światową, a jednocześnie najstarszy obecnie na świecie niszczyciel - ORP Błyskawica, najczęściej fotografowany obiekt na Pomorzu. Gdynia to także port macierzysty dla najsłynniejszego polskiego żaglowca, ponad 100-letniej fregaty "Dar Pomorza", dziś statku-muzeum.

Mieliśmy farta, gdyż tego dnia akurat do portu w Gdyni przycumował okazały „Dar Młodzieży”,  trzymasztowy polski żaglowiec szkolny (fregata), Akademii Morskiej w Gdyni, następca „Lwowa” i „Daru Pomorza”.

Kolejnym punktem naszego pobytu w Gdyni było Akwarium Gdyńskie, gdzie poznaliśmy tajemnice morskich głębin. Zobaczyliśmy niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata: z Afryki, Ameryki Północnej czy północy Europy.

Gdynia Orłowo

Pełni niesamowitych wrażeń, udaliśmy się w drogę do Gdańska. Na chwilę zatrzymaliśmy się w Orłowie- nadmorskiej, południowej dzielnicy Gdyni z przystanią morską dla rybaków (pas plaży). Znajduje się w niej molo orłowskie, a także charakterystyczny dla krajobrazu dzielnicy klif.

Gdańsk

Naszą wycieczkę do Trójmiasta zakończyliśmy w Gdańsku. Ponad 1000-letni Gdańsk  uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy. Trójmiasta nie byłoby oczywiście bez gdańskiej fontanny Neptuna, majestatycznego Żurawia i stoczniowych dźwigów wpisanych w panoramę Gdańska.

W Gdańsku czekała na nas "słodka niespodzianka"! Była to wizyta w Manufakturze Słodyczy "Ciuciu". 

Na pewno tu wrócimy!

Mamy świadomość, że Trójmiasto ukryło przed nami wiele atrakcyjnych miejsc. Byliśmy zachwyceni „miastem marzeń i morza”. Wycieczkę uznaliśmy za udaną! Życzymy  wszystkim udanych wakacji, pełnych niezwykłych podróży i niezapomnianych przygód!

 

 

red. Paulina Kurasz

 

 

Przeczytano: 341 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: