"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

10 maja 2017 22:05 | Aktualności

Mity znamy i chętnie je czytamy!

Na początku był Chaos. Któż zdoła powiedzieć dokładnie, co to był Chaos? Niejedni widzieli w nim jakąś istotę boską, ale bez określonego kształtu. Inni - a takich było więcej - mówili, że to wielka otchłań, pełna siły twórczej i boskich nasieni, jakby jedna masa nieuporządkowana, ciężka i ciemna, mieszanina ziemi, wody, ognia i powietrza. Z tej napełnionej otchłani, kryjącej w sobie wszystkie zarodki przyszłego świata, wyłoniły się dwa potężne bóstwa, pierwsza królewska para bogów: Uranos - Niebo i Gaja - Ziemia. Oni dali początek wielu pokoleniom bogów.

J.Parandowski,Narodziny świata(fragment)

Tak narodziny świata opisuje Jan Parandowski. Właśnie od przeczytania tego fragmentu, swoją przygodę z mitami rozpoczęła klasa Vb.  Z każdą nową lekcją uczniowie odkrywali nowe tajemnice dotyczące powstania świata i człowieka. Dowiedzieli się również o powstaniu pór roku, a to za sprawą mitu „Demeter i Kora”. Właśnie na podstawie przeczytanego mitu, uczniowie klasy Vb przygotowali klasową inscenizację, którą zaprezentowali podczas lekcji języka polskiego dla zaproszonych uczniów z klasy VI i pani Ilony Piaseckiej. Miesiąc później wspomniane przedstawienie zobaczyli Rodzice.

Warto zaznaczyć, że uczniowie pracowali nad tym przedsięwzięciem z ogromnym zaangażowaniem. Dokonali podziału ról i obowiązków. Przygotowali samodzielnie kostiumy, dekoracje i rekwizyty. Nauczyli się scenariusza na pamięć, a dla zaproszonych na przedstawienie gości, w tym Rodziców, zorganizowali krótki quiz wiedzy o mitach.

Brawo klasa Vb!

 

 

 red. Paulina Kurasz

Przeczytano: 295 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: