"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

10 października 2017 20:52 | Aktualności

10 października - Święto Drzewa.

      Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Drzewa towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, dostarczając nam nieocenionych korzyści. Jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. W miastach oczyszczają powietrze z pyłów i gazów, chronią przed hałasem i zwiększają wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt.

      Tegoroczne Święto Drzewa obchodzono w naszej szkole po raz drugi. Przesłaniem tego Święta było hasło „Czytamy drzewom”. Wydarzenie rozpoczęło się wyjściem uczniów klasy III A w okolice szkoły, gdzie w obecności nauczyciela odbyło się wspólne „czytanie drzewom”. Na tę okazję uczniowie poprzypinali do swoich ubrań kolorowe liście i wyruszyli na spacer, aby poczytać drzewom opowieści oraz poznać znaczenie i ekologiczną rolę drzew w świecie przyrody. W wierszach, opowieściach oraz innych utworach o drzewach ukazane zostały związki pomiędzy literaturą i naturą. Rozmawialiśmy o problemach naszej planety i o tym, że bez pomocy ludzi drzewa nie będą mogły jej dalej pomagać.

     Trzecioklasiści w ramach obchodów Święta Drzewa wzięli udział w lekcjach, warsztatach oraz zajęciach terenowych:

1.  Oglądanie plakatów autorstwa Zofii Lasockiej pt. „Drzewo-przyjaciel”- prezentacja multimedialna.

2.  Czytamy drzewom – lekcja w terenie.

3.  Jesienne wianki – zajęcia plastyczne.

4.  Ludziki, zwierzątka i stworki z kasztanów – warsztaty techniczne.

5.  Zabawy badawcze pod hasłem „Badamy drzewa w naszym otoczeniu”.

(wykorzystaniem lup, miarek i atlasów drzew) poszukiwano drzewa najmniejszego, największego, najniższego i najwyższego).

6.  „Słuchamy drzew” - zabawy słuchowo-ruchowe, polegające na słuchaniu szumu liści, przytulaniu się do drzew i dotykaniu ich.

     Do szkoły wróciliśmy w przekonaniu, że drzewa są nieocenionym dobrem dla każdego. Dlatego też, w przyszłym roku zapewne też będziemy świętować.

 

red. Ilona Przydatek

Przeczytano: 363 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: