"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

12 października 2017 22:04 | Aktualności

Zaczytani w komiksach.

      Komiks to nieodłączny element dzieciństwa. O tym, w jaki sposób może wzbogacić wyobraźnię, przekonali się uczniowie klasy III A, którzy uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Zaczytani w komiksach”.

      Podczas zajęć uczniowie poznali historię gatunku, jakim jest komiks, obejrzeli wystawę najbardziej popularnych komiksów dla dzieci, które znajdują się w zbiorach biblioteki szkolnej, ale przede wszystkim jednak próbowali własnych sił w tworzeniu scenariusza i szaty graficznej komiksu. Zgłębiali także wiedzę, jak tchnąć życie w rysunkowe postacie i w jaki sposób wykorzystać planszę, czyli papierową scenę.

       Poznali krótkie komiksy edukacyjne i komiks z serii: INSPEKTOR WĄSIK, gdzie oprócz zabawnej historii do poczytania była możliwość aktywnego udziału w przebiegu zdarzeń poprzez wykonywanie rozmaitych zadań.

       Do pracy z tworzenia komiksu korzystaliśmy ze strony www.toonytool.com wybierając tło, postacie, dymki oraz rozmowy do naszych opowieści. Zajęcia pobudziły zdolności plastyczne i pokazały, jak różne mogą być interpretacje graficzne tej samej historii.

      Jednym z pierwszych komiksów w Polsce były „Przygody Koziołka Matołka”, ale chyba najbardziej znanymi polskimi bohaterami komiksowymi są: Tytus, Romek i A’Tomek. Jest to najdłużej ukazujący się polski komiks – spytajcie o Tytusa swoich rodziców, na pewno będą wiedzieli, kto to taki. Tytusa stworzył Henryk Chmielewski, nazywany Papciem Chmielem.

        Podsumowaniem zajęć była wizyta uczniów edukacji wczesnoszkolnej w Muzeum Ziemi Wałeckiej i zwiedzenie wystawy pt. „Papcio Chmiel i jego podopieczni” . Na wystawie zaprezentowano przede wszystkim oryginalne prace, plansze, plakaty i obrazy z kolekcji artysty inspirowane komiksami Papcia Chmiela.

Warto zainteresować komiksami dzieci, które są niechętne czytaniu książek. Będzie to dobry wstęp do czytania bardziej wymagających utworów literackich.

Red. Ilona Przydatek

 

 

 

Przeczytano: 347 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: