"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

12 listopada 2017 21:48 | Aktualności

CODZIENNIE CZYTAMY, DZIĘKI CZEMU LEPIEJ SIĘ ROZWIJAMY

" Książka jest może najbardziej złożonym,

najbardziej podziwu godnym cudem ze wszystkich cudów,

które stworzył człowiek w swym dążeniu do szczęścia, do zdobycia przyszłości..."

Eliza Piotrowska   

    

      W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Czytanie w znaczący sposób wpływa na poprawę umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych. Język jest podstawowym narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi i zdobywania wiedzy. Istotna poprawa kompetencji językowych jest możliwa dzięki czytaniu. Ludzie, którzy czytają, podejmują lepsze decyzje, mają szansę na lepszą pracę, a nawet na dłuższe życie. Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi – czytajmy im oraz zachęcajmy do samodzielnego sięgania po książki.

      W ramach programu klasa II sp od kwietnia do listopada 2017r. realizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem: "CODZIENNIE CZYTAMY, DZIĘKI CZEMU LEPIEJ SIĘ  ROZWIJAMY"

      Pierwszym krokiem była WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ, której celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i zapoznanie z rozmieszczeniem księgozbioru. Uczniowie określali różnice między biblioteką a księgarnią. Pani bibliotekarka przedstawiła pierwszoklasistom istotę układu książek według kolejności alfabetycznej, po czym mogli  wybrać sobie książki znanych i lubianych autorów literatury dziecięcej. Wybrane pozycje posłużyły dzieciom podczas Pierwszego Klasowego Konkursu Pięknego Czytania, który to był kolejnym krokiem w realizacj projektu. W sumie podczas trwania projektu odbyło się osiem KLASOWYCH KONKURSÓW PIĘKNEGO CZYTANIA. Konkursom często towarzyszyli rodzice rozpoczynając wzorowym czytaniem ulubionych przez dzieci książek lub lektur szkolnych. Były to tzw.: PORANKI CZYTELNICZE, które ustalaliśmy podczas spotkań z rodzicami. Rodzice chętnie odwiedzali swoje pociechy, co dało nam łącznie sześć wspaniałych spotkań.

        Kolejną inicjatywą była WYCIECZKA DO MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W WAŁCZU. Głównym celem było zapoznanie uczniów z lokalem biblioteki miejskiej, jej księgozbiorem, przedstawienie zasad funkcjonowania biblioteki dziecięcej, biblioteki dla dorosłych oraz czytelni. Uczniom spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Zdaniem uczniów wycieczka do biblioteki była bardzo pouczająca i zainspirowała uczniów do utworzenia KLASOWEJ BIBLIOTECZKI, w której znalazły się: zbiory wierszy ulubinych autorów, atlasy, encyklopedie, bajki, baśnie, legendy i po które będą mogły sięgać podczas wolnej chwili. W miesiącach: wrześniu, październiku i listopadzie prowzdzona była akcja czytania na czas pod hasłem: "CODZIENNIE SAMI CZYTAMY, BO Z JEŻYKIEM TRZYMAMY!", która miała na celu wdrożenie dzieci do samodzielnego, systematycznego czytania oraz konsekwenccji w działaniu. Uczniowie bardzo polubili tę akcję i każdego ranka naklejali w wyznaczonym na klasowej gazetce miejscu karteczkę z ilością czasu poświęconego na czytanie oraz z podpisem rodzica. Rodzice również zadowoleni byli z akcji, gdyż ich pociechy każdego dnia chętnie i samodzielnie sięgali po książki. Dzięki czytaniu dzieci: lepiej rozumieją teksty i polecenia, łatwiej wypowiadają się ustnie i pisemnie, potrafią się skoncentrować, rozwijają myślenie krytyczne i przyczynowo-skutkowe, pozytywnie nastawiają się do działania i nauki. Ponieważ większość dzieci w wieku szkolnym nie chce czytać,należy ich motywować i zachęcać. Czytanie powinno zawsze kojarzyć się z przyjemnością.

Podziękowania dla mam, które czytały dzieciom oraz były obecne podczas konkursów czytelniczych: pani Roksany Wyrwas, pani Barbary Kowalskiej oraz pani Heleny Petlik – Kubackiej.

 

Red. Izabela Prendecka

 

Przeczytano: 440 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: