"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

14 listopada 2017 19:09 | Aktualności

Polubić czytanie - projekt czytelniczy.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła."

 Wisława Szymborska

 

             W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy III b realizowali od kwietnia do listopada 2017 swój projekt czytelniczy ,,Polubić czytanie”. Starałam się przekonać uczniów i rodziców, że słowo drukowane we współczesnym świecie może dostarczyć dzieciom wielu niezapomnianych i głębokich wrażeń oraz może być źródłem radości, kreatywności i satysfakcji. Zachęcałam rodziców do systematycznego i głośnego czytania swoim pociechom oraz by słuchali czytania swoich dzieci. Podejmowane w ramach projektu zadania miały przekonać uczniów, że warto poświęcić trochę czasu książce, bo nic tak nie rozwija jak czytanie.

 Podczas realizacji projektu podjęliśmy następujące działania:

  • Przygotowaliśmy KLASOWE GAZETKI, na których pojawiły się hasła propagujące czytelnictwo. Nie zabrakło również prac plastycznych oraz recenzji utworów, zachęcających innych do ich przeczytania.
  • Urządziliśmy KLASOWY KĄCIK KSIĄŻKI, czyli miejsce, w którym znalazły się bajki, baśnie, legendy oraz wiersze ulubionych autorów literatury dziecięcej, z których korzystamy w każdej wolnej chwili.
  • Zorganizowaliśmy wycieczkę do MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI W WAŁCZU.

Dla większości z nas była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Głównym celem było zapoznanie z lokalem biblioteki, jej księgozbiorem, przedstawienie zasad funkcjonowania biblioteki dziecięcej, biblioteki dla dorosłych, czytelni oraz korzystania z katalogu alfabetycznego, kart książek i kart czytelników.

  • Bawiliśmy się w TEATR na podstawie przygotowanych przez siebie scenariuszy i własnoręcznie wykonanymi kukiełkami, inscenizowaliśmy wiersze w przygotowywanych przez siebie strojach.
  • Zorganizowaliśmy zajęcia pod hasłem ,, POSŁUCHAJ MAMO” – na których zaprezentowaliśmy nasze umiejętności czytelnicze. Słuchanie czytanych przez nas wierszy poświęconych mamom było świetną okazją, by dostrzec jak czyta jej dziecko na tle rówieśników z klasy.
  • Przygotowaliśmy trzy KONKURSY RECYTATORSKIE pod hasłami ,,Ptaki i my”, ,,Wiosenne wierszobranie”, ,, Wanda Chotomska dzieciom”, na których prezentowaliśmy własne interpretacje utworów o ptakach, utworów o wiośnie oraz utworów Pani Wandy Chotomskiej.
  • Prowadziliśmy KSIĄŻKI CZYTELNICZE , których celem było wyrobienie nawyku systematycznego czytania. Rodzice, na książce czytelniczej, podpisem potwierdzali czas poświęcony przez dziecko na czytanie (minimum 15 minut dziennie), w szkole w miejscu podpisu przyklejaliśmy szablon książki. Na koniec każdego miesiąca umieszczaliśmy nasze wypełnione książki na tablicy. Dzięki tej akcji lepiej rozumiemy teksty i polecenia.
  • Urządzaliśmy,, PORANKI Z KSIĄŻKĄ” polegające na słuchaniu utworów czytanych przez zaproszonych rodziców, nauczycieli, bibliotekarza lub pedagoga szkolnego.
  • Przygotowaliśmy spotkanie z przyszłymi czytelnikami pod hasłem ,, POCZYTAM CI KOLEGO” –odwiedziliśmy z książkami kolegów z oddziału przedszkolnego i przedszkola. U sześciolatków każdy uczeń trzeciej klasy dobrał się w parę z młodszym kolegą i przeczytał mu swój ulubiony utwór, przedszkolakom przeczytaliśmy bajkę ,, Czerwony Kapturek”, każdy uczeń czytał fragment.
  • ,,CZWARTKOWE OPOWIADANIA”- w ciągu tygodnia czytaliśmy wybraną przez siebie książkę, którą w każdy czwartek opowiadaliśmy rówieśnikom. Dzięki tej akcji swobodniej wypowiadamy się ustnie i pisemnie.

 

      Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym, w które zaangażowało się bardzo wiele dzieci i rodziców. Jego cel został osiągnięty. Może nie wszyscy od razu pójdą do biblioteki, może nie wszyscy wypożyczą książkę do przeczytania, ale na pewno wszyscy będą wiedzieli, dlaczego warto po nią sięgać. Projekt został zakończony, ale akcja propagowania czytania trwa nadal, ponieważ:

,,KSIĄŻKA – to mistrz, co darmo nauki udziela,

kto ją lubi, doradcę ma i przyjaciela,

który z nim smutki dzieli, pomaga radości,

chwilę nudów odpędza i osładza cierpkości”.

 

Red. T. Mierzwa

Przeczytano: 396 razy. Wydrukuj|Do góry