"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

26 listopada 2017 09:43 | Aktualności

MISIOWE ŚWIĘTO

"Gdy w miesiącu listopadzie

Dwójka z piątką się spotkały,

To Dzień Misia Pluszowego

Dzieciom ogłaszały.

Tego dnia na całym świecie,

Misie się radują,

Są szczęśliwe, że i one

Raz w roku świętują."

Wiesława Pyrcz

        Roczny kalendarz jest przepełniony fantastycznymi datami do świętowania, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dzień Pluszowego Misia, który obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

        Z tej okazji 24 listopada drugoklasiści przynieśli do szkoły swoje ukochane misie, by zaprezentować je swoim kolegom i wspólnie z milusińskimi świętować w klasie dzień misia. Podczas zajęć dowiedzieli się, że pluszowy miś to zabawka z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

        Uczniowie czytali wiersze "O misiach i o niedźwiadkach" pani Wiesławy Pyrcz. Autorka przedstawia w nich, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa pluszowy miś. Jest on nie tylko towarzyszem zabaw, ale często zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa oraz pełni funkcję terapeutyczną. Drugoklasistom najbardziej spodobał się wiersz pt. "Misiowa wystawa" oraz piękne ilustracje. Poza tym dzieci poznały piosenkę o misiu – "Śmieszny strach", tańczyły ze swoimi przytulankami, odgrywały scenki z misiami w roli głównej. Podczas zajęć plastycznych składały misia techniką origami, a na koniec pełnego radości dnia otrzymały słodkie niespodzianki – biszkoptowe misie, które wywołały na ich twarzach jeszcze większy uśmiech. Dzień Pluszowego Misia na pewno długo pozostanie im w pamięci.

        Pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.


Red. Izabela Prendecka

Przeczytano: 418 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: