"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

07 grudnia 2017 21:14 | Aktualności

Wirus Świrus i cała reszta.

            W niezwykły, mikołajkowy dzień tj. 6 grudnia uczniowie klasy II i III b wraz ze swoimi wychowawczyniami: panią Teresą Mierzwa i panią Izabelą Prendecką wybrali się do Regionalnego Centrum Kultury w Pile na spektakl pt.: „Wirus, Świrus i cała reszta”, który poruszył problem uzależnienia od telefonów komórkowych.

            Bajka „Wirus Świrus i cała reszta” jest zarówno klasyczną baśnią, której bohaterowie przeżywają rozliczne i niezwykle wciągające młodego widza przygody, jak i ze względu na tematykę – bardzo współczesną przypowieścią pedagogiczną,  dotyczącą niebezpieczeństw związanych z plagą dzisiejszych czasów: uzależnieniem od technologii. Akcja baśni toczy się wewnątrz nowoczesnego telefonu komórkowego (przedstawionego jako królestwo zamieszkałe przez zainstalowane w nim programy), a jej głównym bohaterem jest Piotruś – właściciel owego telefonu.

            Pewnego dnia do królestwa władcy telefonu Imperatora Sam-Dzunga przybywa zły bohater Wirus. Przy pomocy sprytu i kłamstw zdobywa władzę nad programami zainstalowanymi w telefonie Piotrusia. Od tej chwili programy te mają tylko jedno zadanie: zmuszać Piotrusia do nieustannego używania telefonu. Dziecko przestaje jeść, spać, uczyć się i bawić, zaczyna okłamywać swoją mamę. Innymi słowy: jego zachowanie zaczyna zdradzać wszystkie elementy uzależnienia od telefonu komórkowego. Plan Wirusa jest bardziej przerażający: chce, żeby program uzależniający dzieci dostał się drogą internetową do innych telefonów, których używają miliony dzieci na całym świecie. Kiedy sytuacja wydaje się beznadziejna, na ratunek Piotrusiowi i innym dzieciom wyruszają trzy niepozorne, nigdy nieużywane programy. Wchodzą one do świata rzeczywistości wirtualnej i po przeżyciu emocjonujących i groźnych przygód, ratują zarówno telefon jak i samego Piotrusia od złego wpływu Wirusa Świrusa.

            Bajka pokazała młodym widzom, że: PRZYJAŹŃ, MIŁOŚĆ, GOTOWOŚĆ DO POŚWIĘCEŃ TO WARTOŚCI, DZIĘKI KTÓRYM MOŻNA POKONAĆ ZŁO TEGO ŚWIATA.

            Sztuka poprzez zabawę uczy młodych i przypomina starszym, że świat wirtualny jest zaledwie namiastką realnego życia.

            Po spektaklu widzów spotkała bardzo miła niespodzianka – odwiedziny św. Mikołaja, który obdarował dzieci słodkościami. 

 

Red. Izabela Prendecka

Przeczytano: 491 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: