"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

07 grudnia 2017 21:42 | Aktualności

ODDAWAĆ HOŁD POLEGŁYM ZA NASZĄ WOLNOŚĆ.

       Dnia 7 grudnia 2017 r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z klasy II, IIIa i IIIb wybrali się do Wałcza, miasta o zmiennych losach związanych z położeniem na pograniczu wpływów Polan i Pomorzan. XII wiek to czasy Bolesława Krzywoustego, ale XIV wiek to panowanie Brandenburgii. Od 1368 do 1773 roku przynależy do Polski, aby następnie do 1945 roku przynależeć do Prus Zachodnich. Od 1945 roku przynależy do Polski.   

       Przy sprzyjającej aurze uczniowie odwiedzili Cmentarz Wojenny w Wałczu, na którym spoczywa 4390 polskich i 1638 radzieckich żołnierzy poległych w rejonie Wałcz na Wale Pomorskim. Zadbany Cmentarz, otoczony opieką przez miasto i młodzież, skłania do refleksji i wspomnień oraz daje nadzieję na przetrwanie świadectw tragedii wojny. By zapalić znicz, dla uczczenia pamięci o żołnierzach poległych podczas walk o wolną ojczyznę, nie musi być 1 września czy 11 listopada. Każdy dzień jest właściwy na zadumę i pobyt w MIEJSCU PAMIĘCI NARODOWEJ.

 

Red. T. Mierzwa

Przeczytano: 373 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: