"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

13 grudnia 2017 19:12 | Aktualności

Pomoc potrzebna od zaraz.

      Szkoła jest, zaraz po domu, miejscem, w którym dzieci spędzają najwięcej czasu. Powołana jest do tego, by kształtować postawy prospołeczne uczniów. Ma uczyć dzieci wrażliwości społecznej, pomagania innym oraz odpowiedzialności za otaczający nas świat. Z okazji przypadającego w grudniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uczniowie klasy III A uczestniczyli w zajęciach pod hasłem Pomoc potrzebna od zaraz. Celem zajęć było zachęcenie uczniów do bezinteresownego poświęcania swojego czasu i wysiłku na rzecz innych oraz przekonanie, jak wiele radości daje pomaganie innym.

       Wprowadzeniem do zajęć były zabawy ruchowe integrujące grupę: „Podaj mi swoją dłoń”, „Domki do wynajęcia” i „Ćwiczenia w kręgu” oraz czytanie opowiadania pt. „Postanowienie Krzysia” celem, którego było wyjaśnienie pojęcia wolontariat. Do wyjaśnienia pojęcia posłużyło nam także wykonanie prostego doświadczenia obrazującego rozchodzenie się fal na powierzchni wody i wytłumaczenie, że magnes wrzucony do wody powoduje rozchodzenie się fal na jej powierzchni. Podobnie człowiek, który okaże pomoc i zrozumienie innym, sprawia, że fala dobroci rozchodzi się wśród ludzi i zmienia ich nastawienie do świata. Była również burza mózgów: gdzie potrzebna jest pomoc wolontariuszy? Na czym mogłaby ona polegać? Podsumowanie zajęć była runda bez przymusu – mogę zostać wolontariuszem, ponieważ... ..warto pomagać innym, ponieważ...

      Po lekcji teoretycznej przeszliśmy do działania praktycznego odkrywając w sobie potrzebę zrobienia czegoś bezinteresownie dla innych. By wspomóc akcję szkolnego koła Caritas zainicjowaną przez p. Bernadetę Michalik odbyły się zajęcia kulinarne podczas, których piekliśmy świąteczne pierniczki.

      Przygotowane pyszne ciasteczka wolontariusze będą sprzedawać na szczytny cel, jakim jest pomoc dla dzieci z naszego przedszkola. Zapraszamy miłośników pierników, którzy chcą przy okazji pomóc dzieciom do zakupów aromatycznych wypieków. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie rehabilitacji Lenki i Marcela.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom edukacji wczesnoszkolnej za poświęcony czas, wysiłek i przyłączenie się do szkolnej akcji pieczenia świątecznych pierników.

Red. Ilona Przydatek

Przeczytano: 573 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: