"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

17 lutego 2018 13:34 | Aktualności

Czy zastanawialiście się skąd się wziął Dzień Babci i Dzień Dziadka?

     Oto krótka historia świąt. Dzień Babci wywodzi się z Poznania. To tam zapoczątkowano tradycję doceniania osób starszych i okazywania im odpowiedniego szacunku. 21 stycznia 1965 r. miała wystąpić tam Mieczysława Ćwiklińska, znana sława polskiego teatru i kina. Tego dnia akurat przypadały jej 85. urodziny, a w spektaklu grała rolę babci. Redakcja "Expressu Poznańskiego" zamówiła, więc wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie nobliwej aktorce wręczono kwiaty i ten tort, informując, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu 21 stycznia Dzień Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce!

     Dzień Dziadka powstał później, bo w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego święta. Na początku miał być to 30 maja, czyli urodziny Mieczysława Fogga. Data ta jednak nie przyjęła się i wszyscy zaczęli obchodzić to wydarzenie po prostu 22 stycznia, dzień po Dniu Babci. A samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

     6 lutego 2018 roku w klasie I miała miejsce szczególna uroczystość - „Dzień Babci i Dziadka”. Wiadomo, że święto wszystkich babć i dziadków obchodzimy 21 i 22 stycznia, ale uczniowie klasy I postanowili uczcić najcudowniejsze Babcie i super Dziadków po zakończeniu zmagań pierwszego półrocza nauki. Nie była to typowa akademia szkolna, ale wieczór śmiechu i międzypokoleniowych zabaw, w którym brały udział trzy generacje: dziadkowie-rodzice-dzieci. Na wstępie wszyscy zebrani w kręgu przekazali sobie iskierkę radości. W spontanicznej inscenizacji „Rzepki”, przy wtórze śmiechu aktorzy-amatorzy wcielali się w role bohaterów wiersza. Potem miały miejsce quizy i zmagania sportowe. Dzięki umiejętnościom cukierniczym wspaniałych Mam goście i gospodarze wieczoru kosztowali słodkich wypieków.

     To bardzo istotne, żeby pokazać dziecku jak ważne jest celebrowanie tych świąt. Dziecko powinno uczyć się szacunku dla osób starszych. Warto też pokazywać najmłodszym jak ważna jest tradycja w życiu każdego z nas. Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka to wszystko staje się łatwiejsze do wykonania! Zachęcajmy więc dzieci do rodzinnych spotkań i zabaw, wspólnego odkrywania przeszłości i własnej tożsamości!

Serdeczne podziękowania dla Rodziców, którzy pomogli przygotować naszą klasowa uroczystość!

red. Beata Taracińska

Przeczytano: 372 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: