Marzymy! Myślimy! Tworzymy!

     Dnia 10 marca 2018 roku w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbyły się 27 Eliminacje Regionalne Odysei Umysłu. Odyseja Umysłu to unikalny program edukacyjny, którego celem jest:  rozwój kreatywnego i krytycznego myślenia; zachęcenie do twórczego, niestandardowego rozwiązywania problemów oraz rozwijanie zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Dzieci uczą się, że wspólna praca nad zadaniami przynosi wiele radości. Pozwala na odkrywanie  talentów i umiejętności a także uświadamia, że nie ma problemów, których nie dałoby się razem pokonać. Naszą szkolę reprezentowały w tym roku 4 drużyny.

      Dwie trenerki p. Beata Taracińska i p.  Ilona Przydatek  skompletowały drużynę, w skład której weszło 7 osób: Dominika Głupczyńska, Julia Drzymalska, Alicja Jankowska, Zuzanna Wajer, Tatiana Gawdzik, Piotr Klinkosz i Mikołaj Pacanowski – uczniowie klasy I i IIIa edukacji wczesnoszkolnej. Jak każdego roku opublikowanych zostało pięć Problemów Długoterminowych. Nasza drużyna wybrała Problem 2 „O co chodzi z emoji”?

       Drużyna miała za zadanie przedstawić  wymyśloną przez siebie historię o pewnym obrazku emoji – onegdaj słynnym, a obecnie zapomnianym. Podczas spektaklu zespół musiał wykorzystać  na scenie samodzielnie zaprojektowane i skonstruowane, trójwymiarowe wyobrażenia trzech różnych piktogramów emoji, z których każdy wykona odmienną funkcję, wspomagającą prezentację opowieści. Jeden z nich powiększy swój rozmiar, drugi „ożyje” – stając się postacią odgrywaną przez któregoś z zawodników, a trzeci – przeobrazi w jeszcze inne emoji. W przedstawienie wplecione musiały również być: układ choreograficzny, jakiegoś rodzaju techniczna reprezentacja wysyłania krótkiej wiadomości tekstowej i efekty dźwiękowe wzbogacające widowisko… Dlaczego widowisko? Bo częścią występu nie mogły być wypowiadane słowa ani żadne inne wytwory ludzkiego głosu!

        Drużyna Odyseuszy samodzielnie projektowała, przygotowywała i udoskonalała swoje pomysły. Uczestnicy razem analizowali zadanie i zastanawiali się, jak można sobie z nim poradzić. Wspólnie decydowali jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację, którą przedstawią sędziom oraz publiczności. Zwieńczeniem wysiłków zespołu był występ na konkursie i współzawodnictwo z innymi projektami. Pracując w drużynie – przekonaliśmy się „na własnej skórze”, że zespół to większa siła twórcza, niż jednostka.

      Korzyści z udziału w konkursie są uniwersalne, bo Odyseusze rozwijają postawy i umiejętności na całe życie. Wszyscy stają się bardziej niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie. Odyseja Umysłu to program, w którym ważny jest nie tylko efekt końcowy, ale proces dochodzenia do rozwiązania. Dlatego w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą!


Jak się okazało mamy wielki sukces! Już za dwa tygodnie będziemy reprezentować nasza szkołę na Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu w Gdyni.


Red. Ilona Przydatek i B.Taracińska

Opublikowano: 12 marca 2018 21:52

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 850

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony