"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

08 czerwca 2018 05:35 | Aktualności

Wycieczka do Szczecina.

         Dnia 6 czerwca 2018r. uczniowie klasy drugiej oraz klas trzecich edukacji wczesnoszkolnej wraz z paniami: Teresą Mierzwa, Iloną Przydatek, Izabelą Prendecką, Alicją Petlik – Kubacką i Karoliną Lisek w towarzystwie pilota wycieczki pana Olgierda z biura turystycznego „Baszta” udali się na całodniową  wycieczkę do Szczecina.Głównym celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych i poznanie tego pięknego miasta.

        Szczecin to stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Jest położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie, na Pobrzeżu Szczecińskim. To trzecie pod względem zajmowanej powierzchni i siódme pod względem liczby ludności miasto Polski. Z racji nadgranicznego położenia i bliskości Morza Bałtyckiego, dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński, stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Miasto jest także ośrodkiem turystycznym.

        Po trzygodzinnej podróży autokarem wycieczkowicze dotarli na Wzgórze Zamkowe, na którym usytuowana jest jasna sylweta Zamku Książąt Pomorskich – była siedziba książąt. Na miejscu przywitała ich pani przewodnik Dorota, po czym udali się na dziedziniec zamku. O godzinie 12.00 uczniowie podziwiali wspaniały zegar mieszczący się na głównej wieży, który wybił godzinę. Następnie posłuchali legend związanych z historią zamku. Dowiedzieli się kilku ciekawostek o Gryfie, który znajduje się w herbie Szczecina oraz w wielu innych miejscach tego miasta.

        Spacerując ulicami Szczecina uczniowie mieli okazję podziwiać Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza. Po smacznym obiedzie w restauracji „Pasibrzuch” udali się na Wały Chrobrego, które są reprezentacyjną częścią Szczecina i tworzą nad Odrą tarasy widokowe o długości 500 m. Sąsiadują one z  Gmachami: Muzeum Narodowego, Akademii Morskiej i Urzędu Wojewódzkiego.

        Te budynki w całej okazałości uczniowie mogli podziwiać od strony wody, podczas rejsu statkiem "Peene Queen", co w języku estońskim oznacza "Królowa Piwonii". Poza tym zachwycali się niecodziennym widokiem olbrzymich dźwigów, statków, maszyn znajdujących się w porcie, stoczniach remontowych i jachtowych. Po rejsie mali żeglarze "przenieśli się" w egzotyczne miejsce, a mianowicie do papugarni "Carmen". Papugi podbiły serca nie tylko uczniów, ale i opiekunów. Zachwyciły niezwykłymi barwami, a ich zachowanie wywołało radość na każdej twarzy. Niektóre papużki podgryzały błyskotki. Dzieci karmiły, dotykały i fotogrfowały te niezwykłe istoty. Papuga Rico pożegnała wszystkich gości kilkakrotnie powtarzanym słowem: "Helo", co wywołało dodatkowy zachwyt i niedowierzanie. Na pamiątkę tego niezwykłego spotkania większość uczniów kupiła sobie papużki w postaci maskotek.

         To była niezwykła i pełna wrażeń wycieczka.

Red. Izabela Prendecka

Przeczytano: 402 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: