"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

22 czerwca 2018 07:04 | Aktualności

Dzień Pustej Klasy w edukacji wczesnoszkolnej.

      Ten dzień mógłby mieć różne nazwy: Dzień Inspirujących Spacerów, Dzień Odkrywania Parku, Dzień Odpoczynku na Łące, Dzień Parkowych Zabaw – wszystko zależy od tego, jaki pomysł na jego spędzenie mają nauczyciele i ich uczniowie. Nosi jednak inną nazwę: to Dzień Pustej Klasy. Obchodzimy go rokrocznie i jest wyjątkowym, międzynarodowym świętem edukacji na świeżym powietrzu. Nazwa święta doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste. Zachęcić uczniów, by tego dnia lekcje spędzić poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie.

     Do zorganizowania pełnego emocji Dnia Pustej Klasy nie trzeba było długo namawiać uczniów klas I –III edukacji wczesnoszkolnej. W czwartek 21 czerwca zorganizowaliśmy wydarzenie zupełnie spontaniczne, nastawione na dobrą zabawę i wspólne celebrowanie letniego dnia wśród natury.

     Tego dnia nauczyciele zaoferowali uczniom lekcję - przygodę! Zamiast patrzeć na tablicę – gapili się w niebo, zamiast czekać na dzwonek – nasłuchiwali ptaków, zamiast biegać po korytarzu – biegali po trawie. W terenie każdy uczeń wyszedł ze swojej ciasnej szufladki, a nauczyciele dostali wyjątkową szansę spojrzenia na swoich uczniów świeżym okiem.

     Natura ma same zalety: jest otwarta 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia. Zachęcamy!

Spójrzcie jak uczniowie klas I-III świętowali ten wyjątkowy dzień. Zapraszamy do galerii.

Red. Ilona Przydatek

Przeczytano: 310 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: