"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

18 lutego 2019 22:23 | Aktualności

KOZUCHA KŁAMCZUCHA

14.02.2019 r. hol edukacji wczesnoszkolnej zamienił się w salę widowiskową, na której młodzi widzowie – uczniowie klas I-IIISP, mieli okazję obejrzeć przedstawienie kukiełkowe pt. „Kozucha Kłamczucha”. Była to pouczająca bajka o pewnej sprytnej kózce, która dla zabawy i swojej wygody kłamała jak najęta. Skłonność do kłamstwa omal nie doprowadziła jej do zguby.

Pewna gospodyni kupiła sobie kozę, która okropnie kłamała. Do pasienia kozy została przyjęta sierota - Paulinka. Dziewczyna starannie zajmowała się zwierzęciem, jednak koza zawsze mówiła gospodyni, ze jest głodna i spragniona. Rozzłoszczona pani wygoniła Paulinkę. Następnego dnia sama poszła paść zwierzę. Dbała o kozę, wskazywała najpiękniejszą trawę, zachęcała do zjadania jej. Po powrocie do domu koza po raz kolejny skłamała. Za karę została wygnana z domu przez gospodynię. Kozucha zajęła dom lisa, wypędzając go. Pomóc lisowi próbował wilk, niedźwiedź i jeż. Temu ostatniemu się udało. Przez komin spadł kozie na grzbiet i zaplątał się w jej sierść, kłując boleśnie. Płaczącą kozę znalazła Paulinka. Pomogła odczepić jeża. Następnie obie wróciły do gospodyni. Koza obiecała nigdy już nie kłamać. Młodzi odbiorcy z wielką uwagą oglądali przedstawienie, żywiołowo reagując na każdy zwrot akcji. Na koniec spektaklu, bez problemu określili morał bajki, że kłamać nie warto. Z taką formą przekazu i interpretacji bajki (przedstawienie kukiełkowe) niektórzy uczniowie zetknęli się po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Red. B. Taracińska, T. Mierzwa, J. Baran

Przeczytano: 190 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: