101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Opowiedz nam, moja Ojczyzno

 Jak matka dzieciom ciekawym,

 O latach znaczonych blizną

O wiekach chwały i sławy.

 

    Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości,   11 listopada 1918 r., nasz kraj znajdował się pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię.

Wybuchły kolejno powstania: listopadowe i styczniowe, które zakończyły się klęską. W okresie zaborów przeciwstawiano się  wynarodowieniu, zakazowi używania języka polskiego, domy i rodziny były szczególnymi stróżami polskości. Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiedzi poprzysięgli uroczyście, że nazwę „Polska” wymażą z historycznych dokumentów. Marzenia Polaków o wolnej Polsce zaczęły się spełniać, ale dopiero w początkach XX wieku . Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości był Józef Piłsudski. Pierwsza wojna światowa osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu stała się możliwa odbudowa niepodległego państwa polskiego. Po 123 latach niewoli, rozbiorów, obcego panowania, w 1918 roku odrodziło się państwo polskie. Marzenia Polaków stały się rzeczywistością.

Dziś możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju. Celebrujemy ten fakt na swój własny sposób. Z okazji kolejnej, już 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Było to przedstawienie teatralne połączone z  koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego kwartetu. Usłyszeliśmy: Rotę, Piechotę, O mój rozmarynie, Taki kraj, Rozkwitały pąki białych róż. Tuż przed apelem, w holu szkoły wszyscy zebrani zaśpiewali 4 zwrotki polskiego hymnu.

Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły na czele z Panią Dyrektor Ewą Żychlińską, mieli okazję obejrzeć kilka symbolicznych scen: zaatakowanie Polski przez trzech zaborców, pożegnanie matki z synem-żołnierzem walczącym o wolną Polskę; przemarsz polskich żołnierzy żegnających swoje ukochane. Swoje „pięć minut” na scenie odnotował gazeciarz, przynoszący najświeższe wiadomości o tym, że wykradziono nasze polskie ziemie. Z nieopisaną radością wybrzmiał jego komunikat o zakończeniu wojny!

    Ojczyzna to dom, o który każdy obywatel powinien dbać. Jak pisał słynny poeta-Cyprian Kamil Norwid: „ Ojczyzna, to nasz zbiorowy obowiązek”. Ojczyznę trzeba kochać, szanować, troszczyć się o nią tak, jak  o matkę. Ważne jest pielęgnowanie tradycji, kultury, dbałość o język. Nasi rodacy oddali życie za naszą Ojczyznę. Za to, abyśmy mogli cieszyć się wolnością.

Nie ma nic cenniejszego nad wolność-wolność bycia człowiekiem!

 

  Za brawurowy występ, który dostarczył widzom mnóstwo powodów do wzruszeń, wszyscy artyści otrzymali tuzin gorących, zasłużonych braw. 

Opublikowano: 13 listopada 2019 20:01

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 266

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony