"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

03 lutego 2014 18:42 | Aktualności

Zakończenie projektu edukacyjnego SWOI.

     31 stycznia br. podczas apelu podsumowującego I półrocze, pani dyrektor Jolanta Baran wręczyła 11 uczniom naszego gimnazjum zaświadczenia uczestnictwa w projekcie edukacyjnym "SWOI". Zaświadczenia otrzymali: Emilia GórzyńskaDorian GrygielKrystian DyniaGerard Gryguć i Dawid Rozmus - wszyscy z klasy IIIB, Joanna Skuza i Dawid Rutkowski z kl. IIIA, Szymon Bujanowski i Albert Nowak z kl. IIB, Natalia Ptak (kl. I) oraz Mateusz Tchorek (kl. IIA).

Projekt pt. „Strategia Wolnych i Otwartych implementacji jako innowacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych” był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ten innowacyjny, pilotażowy w skali kraju projekt realizowany był przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania z Poznania na obszarze trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Uczestnicy Koła Zainteresowań spotykali się w każdy poniedziałek, od 23 września do 18 grudnia 2013 r. Zajęcia prowadziła  trener - pani Daria Herdzik.

Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z systemem operacyjnym Linux i aplikacjami działającymi w tym systemie, a także poznanie czym jest wolne i otwarte oprogramowanie. Najwięcej frajdy podczas zajęć sprawiło uczniom programowanie w Scratchu, możliwość tworzenia w tym programie własnych gier logicznych i zręcznosciowych. Dużym wyzwaniem, z którym uczniowie sobie doskonale poradzili było budowanie, w różnych konfiguracjach zestawów sterujących diodą LED lub diodą RGB. Poznali przy tym wiele możliwości zastosowania modułu-interfejsu Arduino oraz narzędzi środowiska Scratch S4A.
Dzięki tym, w bardzo ciekawy sposób prowadzonym zajęciom uczniowie dowiedzieli się czym jest mechatronika oraz w jaki sposób można połączyć informatykę z elektroniką. Zdobyta w czasie projektu wiedza przyczyni się do rozwijania zainteresowań programistycznych, a niektórym uczniom i uczennicom pomoże w wyborze dlaszego kierunku kształcenia.

red. Zbysław Taraciński - opiekun Koła Zainteresowań

Przeczytano: 1069 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: