"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym." Władysław Stanisław Reymont

Aktualności

24 marca 2014 10:18 | Aktualności

Odyseja Umysłu - Eliminacje Regionalne w Poznaniu

      16 marca skoro świt dwie drużyny Odyseuszy pod opieką swoich trenerów ruszyły do Poznania by podjąć rywalizację w ramach Eliminacji Regionalnych Odysei Umysłu. Do Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej zjechało łącznie 101 drużyn z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Rywalizacja polegała na rozwiązaniu przez drużyny jednego z kilku problemów długoterminowych i problemu spontanicznego jaki grupy otrzymywały na miejscu. Drużyny, które zdobędą 1. miejsca na Finale Ogólnopolskim mają prawo zmagań w Finałach Światowych w Iowa State University, Ames  w Stanach Zjednoczonych. Problemy długoterminowe wybrane przez naszych uczniów to:

Problem 1: Odjazdowy egzamin

Zespół powinien zaprojektować i skonstruować pojazd, którym – podczas egzaminu na prawo jazdy – pokieruje pewien początkujący kierowca… Wehikuł posiadać będzie dwa odmienne systemy napędowe – jeden służący do poruszania się naprzód, drugi do przemieszczania się wstecz – a także system nawigacji satelitarnej (GPS), mówiący do kierowcy. Pojazd spróbuje wykonać trzy różne zadania, a po drodze natrafi na jakiegoś rodzaju drogowskaz. Drużyna zaprezentuje swoje rozwiązanie w formie przedstawienia, w którego fabułę wplecie podróże wehikułu, egzamin na prawo jazdy oraz gadający GPS.

Problem 4: Wszystko się ułoży

Drużyna ma za zadanie zaprojektować i zbudować pojedynczą strukturę, która składać się będzie z kilku osobnych części – wykonanych wyłącznie z drewna balsa i kleju, i ułożonych w stosik, jedna na drugiej. Im więcej elementów zespół użyje, tym więcej otrzyma punktów. W chwili rozpoczęcia konkursowego występu, niepołączone ze sobą fragmenty konstrukcji wkomponowane będą w artystyczne wyobrażenie Ziemi. Następnie, zawodnicy poukładają segmenty jeden na drugim – a na powstałą w ten sposób całość zaczną nakładać sportowe odważniki. Plastyczna podobizna Ziemi, układanie części składowych w stosik i obciążanie kompletnej struktury wplecione będą w fabułę spektaklu, który drużyna zaprezentuje na scenie.

Zmagania drużyn trwały od rana do późnego popołudnia. Wszyscy bardzo przeżywaliśmy nasz debiut w tak potężnym konkursie, obserwowaliśmy występy nowicjuszy i doświadczonych ekip. Staraliśmy się dać z siebie wszystko podczas naszych prezentacji, by komisje sędziowskie wysoko oceniły efekty wspólnej pracy. W trakcie uroczystego podsumowania, na które zaproszono wszystkich uczestników dowiedzieliśmy się o zajętych przez drużyny miejscach: problem 1 - trzecie miejsce, problem 4 – drugie! Składy drużyn: problem 1 – Wiktoria Przydatek, Dominika Stawińska, Wiktoria Trenzeluk, Natalia Musiał i Szymon Bujanowski. Trenerzy: pan Przemysław Przepiórkowski i pani Sylwia Gawrońska. Problem 4 – Agata Trzaskalska, Gabriela Perlińska, Łukasz Sikora, Mateusz Ptak i Kacper Krasocki. Trenerzy: pan Tomasz Znajdek i pan Krzysztof Górzyński, a do walki zagrzewała nas pani dyrektor Jolanta Baran. To był długi i pełen emocji dzień, jednak wiemy, że za rok też nas tam nie zabraknie!


red. Tomasz Znajdek


więcej zdjęć na profilu szkoły na Facebooku

Przeczytano: 1159 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: